Rekordowe budżety w gminach uchwalone. Co powstanie w przyszłym roku?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Mikołaj Woźniak

Rekordowe budżety w gminach uchwalone. Co powstanie w przyszłym roku?

Mikołaj Woźniak

Ostatnie gminy uchwalają przyszłoroczne budżety. W większości wiemy już, na co zostaną w przyszłym roku wydane pieniądze. Sprawdzamy co pojawi się w niektórych gminach powiatu poznańskiego.

Najbardziej przełomowy wydaje się być budżet uchwalony w czwartek dla gminy Tarnowo Podgórne. Jest większy niż przed rokiem - dochody wyniosą 243 mln złotych, a wydatki - 253 mln. Gmina zdecydowała się umieścić w budżecie dwa zupełnie nowe programy społeczne. Pierwszy, to leczenie niepłodności metodą in-vitro.

Czytaj więcej: Tarnowo Podgórne: Przełomowy program uchwalony w budżecie. Będzie leczenie niepłodności metodą in-vitro

- Na razie będzie to rok pilotażowy. Zbadamy konkretne zainteresowanie. Jednak dla naszych mieszkańców, był to ważny postulat. Wielokrotnie kontaktowali się ze mną w tej sprawie

- tłumaczy Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego. W corocznej ankiecie program in-vitro poparło 66 proc. mieszkańców.

Drugim nowym programem będzie wsparcie dla seniorów, poprzez dofinansowanie rehabilitacji. Oba mogą ruszyć w drugiej połowie roku.

Ponadto budżet w Tarnowie zdominowały inwestycje w oświatę. Przebudowywana jest szkoła w Przeźmierowie i trwa budowa Zespołu Szkół Technicznych. Sztandarową inwestycją nadchodzącego roku, ma być też rozpoczęcie budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa.

Sprawdź: Tarnowo Podgórne: Trwa budowa Zespołu Szkół Technicznych. Będzie gotowa w 2020 roku [ZDJĘCIA]

W drogi inwestuje też gmina Komorniki. Na wydatki w przyszłym roku przeznacza 167 mln zł (dochody wyniosą 169 mln). Dofinansowana na 4 mln zł zostanie budowa obwodnicy Chomęcic. Tutaj koszty są dzielone m. in. z powiatem. W Chomęcicach zostanie też przebudowana ul. Poznańska. Rozpocząć ma się również budowa węzła przesiadkowego w Szreniawie. Dużą inwestycją jest kontynuacja budowy Centrum Tradycji i Kultury oraz siedziby opieki społecznej i straży gminnej. Znajdzie się w nim serwerownia miejskiego monitoringu.

Z kolei gmina Suchy Las przeznaczy na wydatki 210 mln zł. W planach inwestycyjnych dominuje „projekt północny”, obejmujący miejscowości w tej części gminy. Mieszkańcy mogą się spodziewać budowy dróg i kanalizacji.

Dużym zadaniem, realizowanym wspólnie z powiatem jest także budowa ronda w Biedrusku. Zakończy się ona w 2020 roku.

Czytaj: Trasa S5 Poznań - Wronczyn: Kolejny odcinek drogi S5 będzie przejezdny od niedzieli? Trwają odbiory trasy

Na tle pozostałych okazały jest również budżet Swarzędza. Dochody w 2019 roku wyniosą 274 mln zł, a wydatki 285 mln. Co powstanie? Dużą inwestycją będzie pierwszy etap budowy obwodnicy Swarzędza, którą gmina prowadzi z powiatem. Zakończyć ma się też projektowanie tunelu pod torami łączącego ul. Tabaki z Tysiąclecia. Rozpocząć ma się budowa parkingu przy dworcu kolejowym. Ciekawą inwestycją jest ta, która wygrała w budżecie obywatelskim. W 2019 r. powinna rozpocząć się budowa obserwatorium astronomicznego.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.