Rekordowy smog: Normy w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Tychach przekroczone

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Polska Press
Piotr Ciastek

Rekordowy smog: Normy w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Tychach przekroczone

Piotr Ciastek

Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze i Rybnik to trzy miasta, w których wartości stężenia pyłu zawieszonego kilkukrotnie przekraczają normy! W sobotę sytuacja powinna się nieco poprawić, ale wciąż normy są znacznie przekroczone. Gwałtownie wzrastające od kilku dni stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu w woj. śląskim zagraża ludziom dłużej przebywającym na powietrzu. Jak ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach także w kolejne dni, w związku z sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna.

AKTUALIZACJA
Według raportu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w czwartek na obszarze aglomeracji górnośląskiej w Zabrzu i aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej w Rybniku wystąpiło w powietrzu przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3), natomiast na obszarze aglomeracji górnośląskiej w miastach Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy oraz w strefie śląskiej w powiatach wodzisławskim i żywieckim wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3). Jak zauważają służby przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Z kolei w piątek województwo śląskie znajduje się w obszarze słabo-gradientowego podwyższonego ciśnienia, związanego z wyżem z centrum nad rejonem Białorusi, w ciepłej i wilgotnej masie powietrza napływającej z południa kontynentu. Wiatr słaby, w górach okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna, w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach - bardzo niekorzystna. Na tych terenach mogą lokalnie występować przekroczenia dobowych wartości informowania społeczeństwa o poziomach stężenia pyłu PM10 (powyżej 200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W sobotę sytuacja powinna zacząć się poprawiać

W sobotę pogoda w naszym regionie będzie kształtowana na skraju zatoki niżu północnoeuropejskiego z przemieszczającą się od zachodu strefą frontu atmosferycznego. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna z upływem doby poprawiać się. Tym niemniej w pierwszej połowie doby na terenie aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach mogą występować wysokie przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (>50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Informacja z godz. 8.00

Województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W dalszym ciągu mogą występować przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Oto miasta, w których stężenia pyłu są najwyższe 6 listopada 2015:

 1. Gliwice 387 proc.
 2. Rybnik 342 proc.
 3. Zabrze 338 proc.

Najgorzej będzie w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach, gdzie wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3).

Wszyscy się cieszą, że jest piękne słońce, ale to słońce jest za mgłą - mówi mieszkanka, która wybrała się na rower w maseczce na twarzy, by chronić się przed smogiem. Normy jego stężenia zostały bowiem przekroczone aż czterokrotnie.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca, by ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz.

- Zagrożenie dla naszego zdrowia jest istotne - ostrzega Paweł Ciećko z WIOŚ.

Ze względu na zanieczyszczenie powietrza mogą wzmagać się objawy alergii czy astmy.

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Czym można palić w piecu? Zdecyduje samorząd

Dlaczego pogarsza się jakość powietrza w woj. śląskim?
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że województwo śląskie znajduje się w pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Alarm smogowy
W dniu 06.11.2015 województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Wiatr będzie słaby, zmienny. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. Nadal mogą występować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Co trzeba robić w czasie alarmu smogowego?
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

 1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
 2. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
 3. osoby starsze
 4. dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

 1. spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
 2. palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
 3. wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
 4. spacerów z dziećmi.

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Czym można palić w piecu? Zdecyduje samorząd

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

Piotr Ciastek

Redaktor w oddziale Dziennika Zachodniego w Częstochowie. Od zawsze częstochowianin.


Na co dzień zajmuję się sprawami Lublińca i Częstochowy. Tworzę materiały tekstowe, wideo i multimedialne. Zajmuję się też robieniem zdjęć z wielu ważnych imprez na terenie północnego regionu województwa śląskiego. Prowadzę fanpage lubliniec.naszemiasto.pl i czestochowa.naszemiasto.pl na Facebooku. Recenzuję też na łamach internetowego Dziennika Zachodniego książki i filmy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.