Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Rodzice nie chcą szczepić dzieci, zapomniane choroby zakaźne wracają

Czytaj dalej
Fot. DARIUSZ BLOCH/POLSKA PRESS
Agnieszka Jędrzejczak

Rodzice nie chcą szczepić dzieci, zapomniane choroby zakaźne wracają

Agnieszka Jędrzejczak

Czy to powrót groźnej choroby? Odra przypomniała o sobie w pow. wieruszowskim. Tylu zakażonych wirusem w woj. łódzkim nie było od lat. Źródła zachorowań nie są znane, a chorzy mogą nawet nie wiedzieć, że są nosicielami zarazków i przenoszą je na innych. Czy grozi nam epidemia?

Dyskusja o zasadności szczepień przeciwko chorobom zakaźnym trwa od lat. Po jednej stronie barykady są lekarze, którzy mówią o potrzebie szczepień, po drugiej tzw. ruchy antyszczepionkowe, które zyskały na popularności po publikacji brytyjskiego chirurga Andrew Wakefielda. Brytyjski lekarz powiązał szczepionki z coraz powszechniejszym autyzmem.

Przeciwnicy szczepień (w większości rodzice małych dzieci) wskazują, że wiele chorób zakaźnych, groźnych w ubiegłych wiekach, już praktycznie nie występuje i dlatego nie ma potrzeby truć nasze dzieci szczepionkami. Z kolei zwolennicy szczepień podkreślają, że jest dokładnie odwrotnie i brak szczepień doprowadzi do powrotu groźnych epidemii.

Teraz ci drudzy dostali potężny argument. Ten argument to odra zdiagnozowana w ostatnich dniach u lekarki i trójki dzieci ze szpitala w Wieruszowie. A chorych może być więcej...

- Sytuacja jest rozwojowa. Czekamy na wyniki kolejnych badań. Będziemy pobierać próbki od następnych osób. Nasze dochodzenie epidemiologiczne zawęża się do gminy Galewice, skąd mamy większość podejrzeń zachorowań na odrę. Wszystkie nasze działania zmierzają do przerwania łańcucha zakażeń, żeby nie dopuścić do kolejnych zachorowań - powiedziała nam Ewa Żóraw, inspektor sanitarny w Wieruszowie.

Podejrzana wysypka

Ognisko zakażeń nie jest znane, ale są pewne podejrzenia. Niemowlęta leczone w wieruszowskim szpitalu i wypisane do domu w „stanie ogólnym dobrym” miały wysypkę, ale nie wzbudziła ona większych podejrzeń.

Odra w powiecie wieruszowskim. Cztery potwierdzone przypadki! Sytuacja jest rozwojowa

Pierwszy przypadek odry stwierdzono u lekarki z tego oddziału. Jej wynik był dodatni, co oznacza zakażenie. Objawy sugerujące odrę wystąpiły również u pielęgniarki. W tym przypadku alarm był fałszywy. Ale cały oddział zamknięto. Chorych przewieziono do innych szpitali, a personel wrócił do domu.

Odra to śmiertelna choroba silnie zakaźna. Osoba zarażona rozsiewa mikroby podczas k
aszlu i kichania. Dla odry charakterystyczna jest wysypka, która najpierw pojawia się za uszami, wzdłuż linii włosów, a następnie obejmuje twarz, szyję, tułów i pozostałe części ciała. Występują również objawy grypopodobne, takie jak kaszel, wysoka temperatura, katar, ale również światłowstręt.

Na odrę najczęściej chorują niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia, które nie zostały objęte pierwszym obowiązkowym szczepieniem przeciwko tej chorobie, a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano tzw. dawki przypominającej.

Osoba dorosła może zachorować, jeśli uniknęła kontaktu z chorobą w dzieciństwie lub nie została zaszczepiona. Przebieg odry u dorosłych może być cięższy niż u dzieci - w połowie przypadków występują powikłania. Po wojnie w Polsce na odrę chorowało powyżej 100 tys. osób rocznie, a z powodu powikłań umierało od stu do 200 osób.

Kiła powraca, znów staje się zagrożeniem

W woj. łódzkim, według danych sanepidu, w latach 2015 - 2016 nie odnotowano żadnego przypadku odry. W ubiegłym roku obecność wirusów potwierdzono u 35-letniego mężczyzny. Łódzki sanepid wyjaśniał, że chory wrócił z Indii, skąd prawdopodobnie przywiózł groźne zarazki.

Znacznie gorsza sytuacja panuje za naszymi granicami. Epidemia odry w ubiegłym roku została stwierdzona w 15 państwach Europy. Najwięcej chorych zarejestrowano w Rumunii, Włoszech i na Ukrainie - w każdym z tych krajów odnotowano ok. 5 tys. przypadków.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agnieszka Jędrzejczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.