redakcja

Rok 2016? Wielkie imprezy i polityka

Na szczyt NATO do Warszawy zjechali wielcy światowej polityki... Fot. Polskapress Grupa Na szczyt NATO do Warszawy zjechali wielcy światowej polityki...
redakcja

Rocznica chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO... Wielkim wydarzeniom towarzyszyła polityka, którą trudno nazwać wielką. Realizacja pomysłu PiS na Polskę i protesty na ulicach...

Styczeń

1 stycznia. Dyrektorzy Telewizji Polskiej, w związku z nowelizacją ustawy medialnej, podali się do dymisji. 7 stycznia. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę medialną, która dzień później weszła w życie. 8 stycznia. Zgodnie z ustawą medialną Jacek Kurski został powołany, przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza, na nowego prezesa Telewizji Polskiej. 9 stycznia. W wielu miastach odbyły się manifestacje pod hasłem „Wolne media”, zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji. 10 stycznia. XXIV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 13 stycznia. Komisja Europejska zdecydowała wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. 17 stycznia. Inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu oraz w San Sebastián. 23 stycznia. Ellie Goulding zagrała koncert w Warszawie. 26 stycznia. Grzegorz Schetyna, jako jedyny kandydat, został wybrany na nowego przewodniczącego PO.

luty

8 lutego. Do Warszawy przybyli delegaci Komisji Weneckiej, by o zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym rozmawiać z władzami i organizacjami pozarządowymi. 10 lutego. Manifestacja Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem; hasłem pikiety było „Nie zmieniajcie nam Konstytucji”. 17 lutego. IPN przeszukał mieszkanie wdowy po Czesławie Kiszczaku - Marii Kiszczak. W wyniku przeszukania odnaleziono akta personalne i akta współpracy tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek” w oryginalnych okładkach. 26 lutego. „Największym sukcesem pierwszych 100 dni rządu jest program Rodzina 500+, błędem pierwotna wersja projektu w sprawie tzw. podatku od hipermarketów” - mówiła premier Beata Szydło, podsumowując 100 dni rządu.

marzec

4 marca. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został ponownie prokuratorem generalnym. 4 marca. W czasie przejazdu prezydenckiej kolumny w jednym z pojazdów uszkodzeniu uległa opona. Prezydentowi ani żadnej z towarzyszących mu osób nic się nie stało. 6 marca. Wybory uzupełniające do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W okręgu nr 59 mandat senatora IX kadencji otrzymała kandydatka PiS Anna Maria Anders. 9 marca. Trybunał Konstytucyjny uznał, że cała nowela ustawy o TK jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

kwiecień

13 kwietnia. Parlament Europejski przyjął rezolucję dot. Polski, w której stwierdził, że paraliż TK zagraża demokracji. 4 kwietnia. Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Msza w bazylice gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina, w obecności najwyższych przedstawicieli państwowych. 25 kwietnia. List otwarty byłych prezydentów RP:„Przywróćmy demokratyczne państwo prawa”.

maj

3 maja. Prezydent RP Andrzej Duda od-znaczył Irenę Szewińską, Zofię Romaszewską, Michała Kleibera, Michała Lorenca, Wandę Półtawską i Bronisława Wildsteina Orderem Orła Białego. 4 maja. Prezydent podpisał nowelę ustawy, zgodnie z którą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. 5 maja. Lider KOD Mateusz Kijowski poinformował, że powstała koalicja „Wolność, Równość, Demokracja”. Do koalicji przystąpiły m.in.: Nowoczesna, PSL, Inicjatywa Polska, SLD, Zieloni, Partia Demokratyczna i Stronnictwo Demokratyczne.19 maja. Zamach terrorystyczny we Wrocławiu: jedna osoba została lekko ranna. 25 maja. Udaremniono zamach bombowy na komisariat policji w Warszawie. Zatrzymano trzy osoby, które są podejrzane o przygotowania do ataku na budynek.

czerwiec

3 czerwca. Rząd zaprezentował program Mieszkanie Plus. Jego celem jest umożliwienie dostępu do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków. 4 czerwca. 20. Spotkanie Młodych Lednica 2000. 10 czerwca. Sejm powołał nowego prezesa NBP Adama Glapińskiego. Zastąpił on Marka Belkę, który skończył sześcioletnią kadencję prezesa NBP. Sejm uchwalił ustawę o działaniach antyterrorystycznych. Wcześniej odrzucone zostały wszystkie wnioski mniejszości. To ustawa oznaczająca „zero tolerancji dla terrorystów” - uważa PiS. Są w niej przepisy naruszające prawa obywatelskie - podnosi opozycja.28 czerwca. Premier Szydło na unijnym szczycie przedstawiła stanowisko Polski dotyczące reformy UE.

lipiec

8-9 lipca. Szczyt NATO w Warszawie. 20 lipca. Oddano do użytku ostatni odcinek autostrady A4.26 lipca. Stanisław Dziwisz podczas mszy na krakowskich błoniach oficjalnie dokonał inauguracji 31. Światowych Dni Młodzieży. 27-31 lipca. Papież Franciszek rozpoczął swoją pierwszą podróż apostolską do Polski - głównym celem tej wizyty był udział papieża w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

sierpień

26 sierpnia. W związku z kontrowersjami wokół zwrotu działki obok Pałacu Kultury w Warszawie prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki był pochopny. Zapowiedziała zwolnienia miejskich urzędników i oceniła, że odpowiedzialność ponosi także resort finansów. 28 sierpnia. Na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, po 70 latach, zostali pochowani z honorami Da-nuta Siedzikówna ps. „Inka” i Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”.

wrzesień

21 września. Samolot linii Air China po raz pierwszy wylądował na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Nowe połączenie ma mieć wpływ na rozwój polsko-chińskiej wymiany gospodarczej, naukowej oraz turystycznej. 28 września. Beata Szydło poinformowała o zmianach w rządzie. Odwołany został minister finansów Paweł Szałamacha, a nowym szefem MF został wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który od tej chwili łączy oba te stanowiska. Szefowa rządu poinformowała o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na czele z wicepremierem Morawieckim.

październik

2 października. Bronisława Nowicka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” zaksiążkę poetycką „Nakarmić kamień”.

9 października. Zmarł Andrzej Wajda. 21 października. W Sejmie został powołany zespół parlamentarny ds. katastrofy TU-154M w Smoleńsku - stworzyli go parlamentarzyści PiS. Na czele zespołu stanął poseł Jacek Świat.

listopad

4 listopada. Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. 11 listopada. Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 18 listopada. W Krakowie odbyła się ceremonia ponownego pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich w katedrze na Wawelu. 29 listopada. Ośmiu górników zginęło w wyniku silnego wstrząsu i zawału w kopalni Rudna w Polkowicach.

grudzień

8 grudnia. Papież Franciszek mianował abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Dotychczasowy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przechodzi na emeryturę. 16 grudnia. Protest części opozycji, zablokowanie przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL mównicy w Sejmie. 21 grudnia. Sędzia Julia Przyłębska została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.22 grudnia. Lider PO partii Grzegorz Schetyna zapowiedział, że posłowie Platformy pozostaną na sali plenarnej Sejmu przynajmniej do 11 stycznia 2017 roku.

redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.