Rośnie dom dla pielgrzymów. Góra Chełmska zmienia oblicze

Czytaj dalej
Piotr Polechoński

Rośnie dom dla pielgrzymów. Góra Chełmska zmienia oblicze

Piotr Polechoński

Z miesiąca na miesiąc to słynne, o bogatej historii miejsce zmienia się coraz bardziej. Budowa centrum pielgrzymkowego, które tu powstaje, jest już bardzo zaawansowana.

To jedna z najciekawszych i najważniejszych inwestycji w naszym regionie. Cały kompleks powstaje na szczycie koszalińskiej góry, obok XIX-wiecznej wieży widokowej, która zostanie wkomponowana w cały projekt. Inwestorem jest wspólnota sióstr szensztackich, która od ponad 20 lat opiekuje się istniejącym w tym miejscu maryjnym sanktuarium (zostało poświęcone przez Jana Pawła II, 1 czerwca 1991 roku).

Budowa centrum ruszyła w październiku 2014 roku (głównym wykonawcą jest firma Pro-Bud z Kołobrzegu). I - jak zapewniają siostry - wszystko idzie zgodnie z planowanym zakresem prac budowlanych. Zakończył się już pierwszy etap inwestycji - czyli postawienie w stanie surowym głównego budynku wraz z dachem. Została też już w całości położona dachówka.

Siostry opiekujące się tym miejscem przez wiele lat zabiegały o to, aby powstało tu centrum pielgrzymkowe z prawdziwego zdarzenia. Tłumaczyły to zarówno tym, że z roku na rok gwałtownie wzrasta liczba pielgrzymów, którzy do sanktuarium przybywają z całej Polski i z zagranicy, jak i tym, że dzięki realizacji takiej właśnie inwestycji wzrośnie turytystyczna atrakcyjność tego miejsca. - Pragniemy zapewnić wszystkim godne i piękne warunki odpoczynku, modlitwy i pogłębienia kontaktu z bogatą tradycją i niepowtarzalnym urokiem tego świętego miejsca - tłumaczyły zakonnice.

Centrum ma być w znacznej mierze przeszklone i ma liczyć około 1 800 metrów kwadratowych. Z jednej strony będzie parter z poddaszem, a z drugiej dwie kondygnacje i poddasze. Projekt zakłada, że w środku powstanie aula imienia kardynała Ignacego Jeża, kaplica, sale dydaktyczne oraz Muzeum im. Jana Pawła II, a w nim pamiątki po papieżu: zdjęcia, nagrania, filmy z pielgrzymki do kraju w 1991 roku, gdy odwiedził Koszalin. Znajdzie się tutaj też sklep z pamiątkami, biblioteka oraz kawiarnia czynna cały rok.

Cała inwestycja ma być gotowa do końca 2018 roku.

Popularne na gk24:


Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.