Rozpoczął się Tydzień Mózgu! Czekają darmowe wykłady i pokazy

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Sara Watrak

Rozpoczął się Tydzień Mózgu! Czekają darmowe wykłady i pokazy

Sara Watrak

W poniedziałek, 14 marca, rozpoczął się Tydzień Mózgu. W tym roku wykłady odbywać się będą nie tylko w Toruniu, lecz także w Bydgoszczy. O szczegółach wydarzenia rozmawiamy z jedną z organizatorek, dr Małgorzatą Gut z Instytutu Psychologii UMK.

- Czym zaskoczy nas tegoroczny Tydzień Mózgu?

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, staraliśmy się przygotować bardzo bogaty program. To już druga odsłona, którą organizujemy wspólnie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Dzięki temu obchody Tygodnia Mózgu rozszerzyły się praktycznie na całe województwo. W działania popularyzujące naukę udało się zaangażować ośrodki edukacji nauczycieli, szkoły i przedszkola z bardzo wielu miejscowości. Codziennie od poniedziałku do piątku można wysłuchać dwóch wykładów oraz uczestniczyć w pokazach interaktywnych dotyczących neuronauk czy psychologii, przygotowanych w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu przez studentów UMK. W weekend 19-20 marca studenci proponują warsztaty w Instytucie Psychologii. Zazwyczaj wykłady odbywające się podczas Tygodnia Mózgu dotyczą szerokiej, różnorodnej tematyki z zakresu neuronauk, jednak w tym roku wyraźnie dominują zagadnienia z zakresu neuropsychologii czy neuropsychiatrii. To tylko pokazuje, jak istotnym obszarem badania psyche jest analizowanie budowy i działania mózgu.

- O czym więc posłuchamy?

Tematy prelekcji będą dotyczyły bardzo różnych kwestii - od dwujęzyczności, empatii i przekonań religijnych, przez skuteczność trenowania mózgu u seniorów i przyczyny dyskalkulii u dzieci, aż po rehabilitację pacjentów z zaburzeniami funkcji językowych, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u dzieci i młodzieży czy neuronalne podłoże umiejętności pisania i czytania. Na spotkaniu kończącym Tydzień Mózgu poruszymy wątek zdrowego starzenia się mózgu. Wykłady wygłoszą eksperci z takich ośrodków naukowych jak UJ, UW, UŁ, SWPS, UKW oraz IBD PAN.

- W jakiej formie odbędą się wykłady?

Część stacjonarnie, a część niestety tylko online. Pandemia wciąż jeszcze nie daje o sobie zapomnieć, odbija się to także na możliwościach przyjazdu niektórych gości. Oczywiście te prelekcje, które odbędą się stacjonarnie, również będą transmitowane w internecie. Linki znajdziemy na stronie Tygodnia Mózgu, na Facebooku oraz na stronach organizatorów. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu, do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i do Młynów Rothera w Bydgoszczy, jak również przed komputery. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych wydarzeń np. weekendowych warsztatów obowiązuje limit uczestników i wcześniejsze zapisy.

Czy w spotkaniach mogą uczestniczyć także osoby, które na co dzień mają niewiele wspólnego z neuronauką?

Jak najbardziej! Takie wydarzenia kierujemy przede wszystkim do nich. Celem Tygodnia Mózgu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu neuronauk wśród osób, które interesują się tym obszarem, ale nie mają szczegółowej wiedzy, a zatem nie znają wielu fachowych terminów. Ideą tego typu wydarzeń jest więc opowiadanie o wynikach badań w sposób przystępny, a jednocześnie interesujący dla każdego odbiorcy. To niełatwa sztuka.

- Wśród prelegentów widzę same kobiety. Czy to celowy zabieg?

Zapraszając tegorocznych gości, pomyślałam, aby w tym roku wydarzeniom przyświecało m.in. hasło "Nauka jest kobietą". Panie, które wygłoszą wykłady, to znakomite ekspertki w swoich dziedzinach badań, wiele z nich ma imponujące doświadczenie kliniczne, prowadzi wiele projektów naukowych i może się pochwalić międzynarodowym dorobkiem naukowym. Biorąc pod uwagę wciąż utrzymujące się dysproporcje w liczbie kobiet i mężczyzn w nauce (a im wyżej w hierarchii stanowisk naukowych - tym gorzej dla kobiet), warto zwracać uwagę na świetne osiągnięcia naukowe badaczek, w których wcale nie ustępują swoim kolegom po fachu. Wszystkie prelekcje wygłoszą kobiety. Jedynie ostatni wykład w piątek o 19.00, który organizuje jeden z partnerów Tygodnia Mózgu, czyli Młyny Rothera, poprowadzi mężczyzna.

Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.