Rozpoczęły się zapisy do szkół podstawowych na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Beata Terczyńska

Rozpoczęły się zapisy do szkół podstawowych na Podkarpaciu

Beata Terczyńska

Zapisy 6- i 7-latków trwają m.in. w Krośnie i Przemyślu, a z początkiem kwietnia ruszą w Rzeszowie. Obowiązuje rejonizacja. Może być inna, niż w poprzednich latach.

W tym tygodniu rozpoczęły się zapisy dzieci do pierwszych klas w Krośnie. Zarówno sześciolatków, jak i siedmiolatków. Rekrutacja jest elektroniczna.

- Zapisując dziecko należy koniecznie sprawdzić, która szkoła jest jego obwodową - uczulają w krośnieńskim wydziale edukacji. - Granice obwodów dostępne są na stronie naboru: nabor.pcss.pl/krosno, w zakładce „dokumenty”.

Kandydaci zamieszkali w obwodzie przyjmowani są „z urzędu”, na podstawie zgłoszenia, które można złożyć do 15 marca. Jeśli rodzice chcą, by dziecko uczęszczało do innej szkoły, np. blisko ich pracy, mają do tego prawo. Zostanie przyjęte, jeśli w tych placówkach będą wolne miejsca. Liczyć się będzie też suma punktów zebranych na podstawie obowiązujących kryteriów, np. wielodzietność rodziny, samotne wychowywanie dziecka, rodzeństwo w danej szkole.

- Harmonogram rekrutacji dla kandydatów spoza obwodu, zostanie podany w drugiej połowie marca, po wejściu w życie nowych przepisów - informuje krośnieński wydział edukacji.

W sprawach rekrutacji do klasy sportowej, informacji udziela dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi. Szczegółowe zasady naboru zostały opisane w „poradniku dla rodziców” na stronie naboru.

Spoza obwodu w miarę wolnych miejsc

W Przemyślu rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły podstawowej do 24 marca mogą potwierdzić wolę uczęszczania swojego dziecka. Przez stronę naborsp-kandydat.vulcan.net.pl/przemysl.

Kandydaci zamieszkali poza obwodem mogą być przyjęci do I klasy pod warunkiem, że szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami. Tu również pod uwagę będą brane punkty za spełnienie określonych kryteriów. Szczegóły wraz z ważnymi datami można znaleźć na stronie urzędu miasta, w zakładce „edukacja i sport”.

W Rzeszowie zapisy do podstawówek rozpoczną się na początku kwietnia. Zasady przyjęć dzieci spoza obwodu są takie same. Na stronie elektronicznego naboru będą podane kryteria i punkty.

- Zmieniły się obwody szkół podstawowych - zwraca uwagę Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji.

Dojdą bowiem nowe szkoły w mieście w miejsce dotychczasowych gimnazjów. Dla przykładu, w Szkołę Podstawową nr 31 przekształci się Gimnazjum nr 1 przy ul. Pułaskiego. W jej obwodzie są ulice: Pułaskiego, Łokietka, Jałowego, Hoffmanowej, Towarnickiego, Kasprowicza i Sondeja. Z kolei w Szkołę Podstawową nr 30 z oddziałami integracyjnymi przekształci się Gimnazjum nr 7 przy ul. Rejtana. Tu wyznaczono obwód: Rejtana (nr parzyste), Karowa, Wierzbowa, Warzywna, Litawora, Popiełuszki, Świadka, Podwisłocze (nr nieparzyste od 23 wzwyż i parzyste od 30 wzwyż), Cegielniana, Pigonia, Seniora, Kopisto. Gimnazjum nr 8 będzie podstawówką o numerze 21.

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.