Ryszard Podkulski: Mam dość! Nie widzę swojej przyszłości w biznesie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęś

Ryszard Podkulski: Mam dość! Nie widzę swojej przyszłości w biznesie

Andrzej Plęś

- Sprawa Rzeszowskich Zakładów Graficznych zniszczyła moje nerwy i zdrowie. Zacząłem intensywnie przyuczać moje dzieci, aby mogły poprowadzić moje przedsięwzięcie dalej - mówi znany rzeszowski przedsiębiorca RYSZARD PODKULSKI.

Rozmowę przeprowadzono przed orzeczeniem Sądu Najwyższego, który uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w sprawie RZG SA. Kasację poparł przedstawiciel Prokuratury Krajowej, reprezentujący oskarżyciela, który również wniósł o uchylenie wyroku.

Wyrok skazujący był dla pana zaskoczeniem? Nie chodzi tylko o to, że dla pana niekorzystny, ale wyższy niż oczekiwała w akcie oskarżenia prokuratura.

Skazali mnie biegli sądowi, a nie sędziowie. Sąd Apelacyjny dowody przyjął, ale w uzasadnieniu wyroku ich praktycznie nie uwzględnił. Kilkaset stron dowodów i opinii wiodących polskich specjalistów, którzy dosłownie zmiażdżyli opinie biegłych powołanych przez prokuraturę, zostało zaledwie wzmiankowanych w uzasadnieniu wyroku. Dlatego została od niego skierowana kasacja do Sądu Najwyższego. Piotr Kardas, jeden z najlepszych w kraju ekspertów z dziedziny prawa karnego, który miał okazję widzieć dokumenty dotyczące sprawy rzeszowskiej drukarni, powiedział, że „…z uzasadnienia Sądu Apelacyjnego w sprawie RZG SA niewiele można się dowiedzieć na temat sposobu rozumowania sądu. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego tego rodzaju uchybienie w wielu wypadkach uznawano za wystarczające do uchylenia wyroku.” Sposób orzekania był zatem dla mnie zaskakujący, ale jeszcze bardziej kara. 3 lata bezwzględnego więzienia dla mnie i 2,5 roku dla mojego zięcia. Ponadto mam zapłacić 14 mln zł spółce, która należy do mnie, czyli praktycznie samemu sobie. Gdzie tu logika? Do tego: za co ta kara?

W dalszej części przeczytasz:

 • jaki efekt przyniosło - według Ryszarda Podkulskiego - przekształcenie RZG SA, którego dokonał wspólnie ze Skarbem Państwa
 • jak Ryszard Podkulski ocenia wyliczenia biegłych sądowych dotycząse sprawy RZG SA
 • jak komentuje sprawę zmasowanego internetowego hejtu na jego osobę
 • jak widzi swoje plany biznesowe i inwestycyjne w Rzeszowie
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Plęś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.