Maciej Czerniak

Sędziowie muszą pisać, do jakich stowarzyszeń należą. "Jestem członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego"

Od roku już sędziowie muszą oświadczać władzy, do jakich stowarzyszeń należą. Najwięcej wpisało Polski Związek Wędkarski Fot. Tomasz Hołod Od roku już sędziowie muszą oświadczać władzy, do jakich stowarzyszeń należą. Najwięcej wpisało Polski Związek Wędkarski
Maciej Czerniak

Zgodnie z tzw. ustawą kagańcową sędziowie muszą spowiadać się z przynależności do stowarzyszeń. W oświadczeniach: Polski Związek Wędkarski, Iustita, klub sportowy strzelców czarnoprochowych, czy... wspólnota mieszkaniowa.

Ustawa "kagańcowa", bo tak wielu sędziów i konstytucjonalistów nazywa przepis obligujący do składania oświadczeń o przynależności do stowarzyszeń i ruchów społecznych, obowiązuje od 14 lutego 2020 roku.

Zgodnie z założeniami noweli o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw nowe prawo dopuszcza możliwość karania dyscyplinarnego, a nawet złożenia sędziego z urzędu. Ustawę krytykował między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Od roku już sędziowie muszą oświadczać władzy, do jakich stowarzyszeń należą. Najwięcej wpisało Polski Związek Wędkarski.

Oświadczenia składane przez sędziów trafiają do Sądów Apelacyjnych, gdzie są następnie publikowane. Jakie informacje się w nich znalazły?

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.