Sejmik wojewódzki sfinansuje wakacje ukraińskich dzieci na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Ewa Gorczyca
Andrzej Plęs

Sejmik wojewódzki sfinansuje wakacje ukraińskich dzieci na Podkarpaciu

Andrzej Plęs

Grupa ok. 50 ukraińskich dzieci będzie przez dwa tygodnie gościć w uzdrowisku Rymanów – Zdrój. Ich pobyt sfinansuje samorząd województwa podkarpackiego sumą nie wyższą niż 225 tys. zł.

Radni wojewódzcy jednogłośnie przyjęli uchwałę, by także w tej formie pomóc mieszkańcom trzech ukraińskich obwodów: lwowskiemu, iwano – frankowskiego i zakarpackiego. Na realizację pomysłu dla każdego z nich przeznaczyli do 75 tys. zł.

To część niewykorzystanej do końca puli pomocy finansowej, przeznaczonej na transport sierot i niepełnosprawnych ukraińskich dzieci do Polski. Wówczas z sierocińca w Krzywym Rogu przyjechało do Przemyśla 33 maluchów, skąd przewieziono je do Stalowej Woli, a stąd – do miejsc tymczasowego pobytu.

- Chcemy, aby dzieci letni wypoczynek spędziły letni wypoczynek w uzdrowisku w Rymanowie – tłumaczył radnym podczas sesji Sejmiku marszałek Władysław Ortyl. – Pod opieką ludzi, którzy potrafią komunikować się w języku ukraińskim. Projekt dotyczy dzieci, które już znajdują się na terenie Podkarpacia, ale również tych, które przyjadą do nas z tych trzech ukraińskich obwodów.

Zaznaczył, że dzieci, które dopiero przyjadą, nie będą objęte statusem uchodźców. Dodał, że samorząd województwa dysponuje jeszcze niewykorzystanymi ok. 50 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, które mają być przeznaczone na pomoc Ukrainie.

- W ramach tej sumy chcemy zaadaptować kilka mieszkań z naszych zasobów, które by służyły rodzinom ukraińskim – wyjaśniał marszałek. – Dotyczy to internatu w Rzeszowie, nieruchomości w Tarnobrzegu, a w Krośnie i Przemyślu być może dojdzie do zakupu trzech lub czterech mieszkań.

Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.