Sejmik znowu będzie dzielił województwo na okręgi wyborcze

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Sejmik znowu będzie dzielił województwo na okręgi wyborcze

Jolanta Zielazna

W poniedziałek sejmik wojewódzki ponownie zajmie się uchwałą o podziale województwa na okręgi wyborcze. Poprzednią zakwestionował komisarz wyborczy.

W poniedziałek, 30 lipca, sejmik kujawsko-pomorski ponownie zajmie się projektem uchwały o podziale województwa na okręgi wyborcze. Poprzednią uchwałę zakwestionował komisarz wyborczy.

Dlaczego w ogóle trzeba na nowo dzielić województwo na okręgi wyborcze? Ponieważ liczba ludności spadła poniżej 2 mln mieszkańców. Oznacza to zmniejszenie liczby radnych z 33 do 30. Ta zmiana obowiązywać będzie w najbliższych wyborach samorządowych 2018 r.

Sejmik województwa uchwalił za dużo zmian

Podział, który 28 maja przyjęli radni sejmiku województwa wzbudził wiele emocji. Nie tylko dlatego, że wprowadzał zmiany w 4 na 6 okręgów wyborczych. Głównie dlatego, że tworzył jeden okręg od Świecia po Żnin. Część radnych krytykowała to i wskazywała, że tak odległe od siebie powiaty nie mają zbieżnych interesów.

Urzędnicy marszałka tłumaczyli, że inaczej województwa na okręgi podzielić nie można. Musi zostać sześć okręgów, a w okręgu nie może być mniej niż 5 mandatów, co wynika z Kodeksu wyborczego.

Dlaczego w ogóle trzeba na nowo dzielić województwo na okręgi wyborcze? Ponieważ liczba ludności spadła poniżej 2 mln mieszkańców. Jakie są proponowane zmiany? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.