Seniorzy w aptekach zostawiają miliardy [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Jolanta Zielazna

Seniorzy w aptekach zostawiają miliardy [infografika]

Jolanta Zielazna

Na darmowe leki dla seniorów rząd chce w tym roku przeznaczyć 125 mln zł. Czyli około 10-11 zł na osobę, która ukończyła 75 lat.

Te 125 mln zł ma być na 4 miesiące, bo program ma zacząć się od 1 września. łoby więc około 31 mln zł miesięcznie.

Na podstawie danych GUS można przyjąć, że osób w wieku 75+ mamy w Polsce 2 mln 700 tys. (Niektórzy przyjmują, że 3 mln osób). W tym roku wypadałoby więc na jednego seniora 10-11 zł co miesiąc.

To niewiele, biorąc pod uwagę, ile starsi wydają na leki recepturowe. Firma IMS Health policzyła (podajemy za portalem rynekzdrowia.pl), że w ubiegłym roku seniorzy w wieku 75+ wykupili leki na receptę warte 4,3 miliarda zł (ceny detaliczne brutto).

Policzyła też, przyjmując 3 mln pacjentów w wieku 75+, że średnia wartość leków wykupionych przez jedną osobę na receptę to 119 zł. W sumie było 189 mln opakowań.

Wśród lekarstw na receptę dominują te stosowane głównie w chorobach przewlekłych: na nadciśnienie, cukrzycę, astmę, hipercholesterolemię. Stanowiły one 40 proc. wszystkich medykamentów wykupionych przez seniorów na receptę.

Natomiast wartość leków kupionych przez tę grupę pacjentów ze zniżką to 2,5 mld złotych. Chorzy zapłacili jednak 800 milionów zł, a 1 miliard 7 milionów dopłacił NFZ. Do tego starsi wykupili za 1,8 miliarda zł leki dostępne na receptę, ale zapłacili za nie 100 proc.

Na naszą prośbę Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ sprawdził, jakiej wartości leki wykupili mieszkańcy regionu, którzy mają więcej niż 75 lat. Czyli ci, których ma objąć ustawa o darmowych lekach.

Zestawienie nie obejmuje inwalidów wojennych. Z danych oddziału NFZ wynika, że w 2015 r wartość wydanych na receptę leków wyniosła 121 mln 589 tys. zł. Pacjenci zapłacili 43 mln 469 tys. zł. Różnicę (ok. 78 mln 119 tys. zł) aptekom zrefundował NFZ ze składek ubezpieczenia zdrowotnego. Rok wcześniej (2014) wartość wydanych leków była niższa o około 8 mln zł (113,6 mln). Starsi pacjenci zapłacili aptekom prawie 40 mln 900 tys. zł. Blisko 72 mln 712 tys. pokrył NFZ.


Leki dla seniorów
Create bar charts

Minister zdrowia zapowiada, że za darmo wydawane będą leki najważniejsze dla tej grupy osób. I mają to być preparaty z grupy płatności 30 i 50 proc. Listy są przygotowywane.

W przyszłym roku na pogram mają być przeznaczone 564 mln zł, czyli 47 mln zł miesięcznie. Te kwoty w następnych latach mają się zwiększać, by w ciągu 10 lat osiągnąć w sumie 8,7 mld zł. Takie były zapowiedzi podczas piątkowej „studniówki” rządu.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.