Piotr Polechoński

Sensacyjne odkrycie w koszalińskiej katedrze. Czaszka ze śladami pracy chirurga sprzed 250 lat [WIDEO]

Czaszka z otworem po chirurgicznej interwencji. Kości, po ich specjalistycznym zbadaniu, wrócą pod katedralną posadzkę Fot. RADEK KOLEŚNIK Czaszka z otworem po chirurgicznej interwencji. Kości, po ich specjalistycznym zbadaniu, wrócą pod katedralną posadzkę
Piotr Polechoński

Sztucznie wydrążony otwór w jednej z czaszek - taki jest efekt pracy XVIII-wiecznego chirurga. Czaszkę wykopali pracujący w katedrze archeolodzy. - To bardzo rzadkie znalezisko - mówią.

Archeolodzy pracują w katedrze już od jakiegoś czasu, w ramach remontu, jaki trwa wewnątrz świątyni. Do tej pory  udało się  m.in. odsłonić  pierwotne fundamenty, na których stanął kościół.  Jednak najciekawiej wypada ostatnie odkrycie:  w wykopie pod wieżą natrafiano na trzy trumny z kompletnymi, ludzkimi szkieletami  (wszystkie pochodzą z połowy XVIII wieku).   

 

Prawdziwą sensację wzbudził zwłaszcza jeden z nich. Należąca do niego czaszka nosi wyraźne ślady poważnej ingerencji chirurga sprzed 250 lat. 

 

 

 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.