Setka Kuriera Lubelskiego. Statuetki dla przedsiębiorców rozdane (ZDJĘCIA, WIDEO)

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Piotr Nowak

Setka Kuriera Lubelskiego. Statuetki dla przedsiębiorców rozdane (ZDJĘCIA, WIDEO)

Piotr Nowak

Ponad 25,2 mld zł wypracowało sto największych firm z województwa lubelskiego w 2016 r. Najlepsze z nich nagrodziliśmy podczas 14. edycji „Setki Kuriera”. Wyniki rankingu ogłosiliśmy podczas gali z udziałem przedstawicieli świata biznesu.

Ponad 25,2 mld zł. Za te pieniądze można by wybudować około 1680 fontann, podobnych do tej na pl. Litewskim lub 126 stadionów Arena Lublin włącznie z drogami wokół niego. Właśnie takimi przychodami za ubiegły rok pochwalić sto największych firm w województwie lubelskim. Regionalnych gigantów nagrodziliśmy podczas gali „Setki Kuriera”, która odbyła się w środę. Wręczanie statuetek zaczęliśmy od trzeciej firmy w naszym zestawieniu.

Przychody w wysokości 2,4 mld zł, zysk brutto na poziomie 9,4 mln zł i milionowe inwestycje w budowę nowych sklepów. Takimi wynikami za poprzedni rok może się trzecia pod względem wielkości firma w regionie, sieć sklepów Stokrotka. W poprzednich latach wysokie miejsce w rankingu zajmowała grupa kapitałowa Emperia. Jednak z powodu przeprowadzi siedziby do Warszawy, opuściła ona zestawienie. Jej miejsce zajęła najważniejsza ze spółek wchodzących w skład grupy. W ciągu roku Stokrotka zwiększyła przychody o prawie 400 mln zł.

- Stokrotki to główne aktywo Emperii - powiedział podczas gali Witold Sarzyński, przedstawiciel grupy kapitałowej Emperia. - Ciągle się rozwijamy. W ubiegłym roku mówiłem o otwarciu 350. naszego supermarketu w Polsce. Kilka dni temu otworzyliśmy 385. Myślę, że w tym roku rozpoczniemy następną setkę.

Drugie miejsce w rankingu największych firm Lubelszczyzny „Setka Kuriera” zajmuje Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”. Spółka, pomimo mniejszych przychodów, utrzymuje pozycję, którą zajęła już podczas poprzedniej edycji naszego zestawienia. 2015 r. Azoty zamknęły przychodami na poziomie 3,4 mld zł, podczas gdy w 2016 r. wyniosły one ponad 2,8 mld zł. - To głównie zasługa naszych pracowników - podkreślił Andrzej Skwarek, członek zarządu puławskich Azotów. - W przyszłym roku będziemy pracowali, żeby powalczyć o pierwszą lokatę.

Producent nawozów i wyrobów chemicznych wchodzi w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Azoty. Oprócz pozycji drugiej największej firmy w województwie firma jest też największym eksporterem. W ubiegłym roku sprzedała za granicę towary za ponad 1 mln zł. Głównymi odbiorcami jej produktów pozostają kraje Europy, w tym Niemcy, Wielka Brytania i Francja, ale też bardziej odległe Chiny.

Piąty rok z rzędu przedsiębiorstwem o największych przychodach została PGE Dystrybucja. Firma wchodzi w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Od 2010 r. dostarcza energię elektryczną do gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i innych odbiorców w centralnej i wschodniej części kraju. Ma największy system dystrybucji energii w Polsce, a działalnością obejmuje 38 proc. terytorium.

- Nie będzie łatwo dogonić nas komukolwiek, ponieważ mamy bardzo bogaty program inwestycyjny, w tym roku przekraczający miliard złotych. Staramy się wychodzić naprzeciw naszym klientom, których mamy ponad 5 mln. Staramy się nie nadużywać swojej pozycji, ale odczuwamy ogromny ciężar odpowiedzialności, aby wszyscy mieli zapewnione dostawy prądu - powiedział Andrzej Pruszkowski, wiceprezes PGE Dystrybucja. Energetyczny potentat utrzymuje swoje miejsce w rankingu pomimo przychodów mniejszych o ponad 164 mln zł. Dominował też w innych konkurencjach. Spółka pozostaje największym pracodawcą (zatrudnia 10239 osób), może pochwalić się największym zyskiem brutto (1,096 mld zł) i inwestycjami (ponad 1,7 mld zł) w regionie. Gospodarka regionu to nie tylko ci najwięksi, ale też małe, średnie przedsiębiorstwa i startupy. Ich sukcesy zauważamy także w „Setce Kuriera”.

Nie tylko najwięksi

Większość podmiotów gospodarczych w naszym kraju zatrudnia mniej niż 250 osób. Czterdzieści cztery małe i średnie firmy z „Setki Kuriera” zarobiły w ubiegłym roku 144,5 mln zł brutto. To ponad 25 mln zł więcej niż w 2015 r.

Największy zysk wśród małych firm (zatrudniających do 50 osób) w województwie lubelskim wypracowała spółka PHUT TRANSHURT, która jest właścicielem galerii Olimp. W gronie średnich firm (zatrudniających mniej niż 250 pracowników) dominowała spółka Aliplast. Lubelski zakład produkujący wyroby z aluminium ma fabrykę w podstrefie ekonomicznej na Felinie i eksportuje do ponad 20 państw na świecie.

„Pomysł na biznes”, „Innowacje” i „Wizytówkę Lubelszczyzny” już po raz trzeci nagrodziła kapituła „Setki Kuriera”. - Wszelkiego rodzaju rankingi mają to do siebie, że z reguły preferują tych dużych. Natomiast nie mniej ważne jest to, żeby próbować odkrywać podmioty, o których dużo nie wiemy. W tych trzech kategoriach to jest widoczne - powiedział prof. Andrzej Kidyba, kierownik katedry prawa gospodarczego i handlowego UMCS i członek kapituły.

W kategorii „Pomysł na biznes” nagrodę otrzymała firma Power Investment M. Krzymowski Sp. j., czyli internetowa kwiaciarnia e-kwiaty.pl. Za „Innowacje” kapituła doceniła Plantalux Sp. z o.o., która buduje energooszczędne systemy zarządzania szklarniami. „Wizytówką Lubelszczyzny” została firma Ursus.

- Jeżeli mimo wielu trudności są wciąż ludzie, którzy decydują się zakładać firmy i ze wszystkimi konsekwencjami je dalej prowadzić, to zasługują na uznanie - podsumowała wyniki tegorocznej „Setki Kuriera” Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz, zastępca redaktor naczelnej Kuriera Lubelskiego. - Nasz ranking jest hołdem, ukłonem dla firm, za którymi stoją konkretni ludzie. Prezesi, dyrektorzy, osoby zarządzające i oczywiście pracownicy, którzy nie tylko utrzymują swoje firmy na rynku, ale też odnoszą sukcesy. A osiągnięcia lubelskich firm przekładają się na poprawę jakości naszego, wspólnego życia, czyli nowe miejsca pracy, czy zmianę oblicza Lublina i regionu. Składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów, na których zyskają także wszyscy mieszkańcy Lublina i województwa.

Setka Kuriera w tym roku odbyła się już po raz 14. W pierwszej dziesiątce znalazły się firmy:
1. PGE Dystrybucja
2. GA ZA „Puławy”
3. Stokrotka
4. LW Bogdanka
5. GK Black Red White
6. WSK „PZL-Świdnik”
7. Perła - Browary Lubelskie
8. SM Spomlek
9. Mastermedia Sp. j.
10. FK Elpar Sp. z o.o.

Piotr Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.