Siatkówka. Stysiakomania! Polka pisze historię! Brylant - światowy gigant z Turowa

Czytaj dalej
Fot. PAP/Tomasz Wiktor
Paweł Wiśniewski

Siatkówka. Stysiakomania! Polka pisze historię! Brylant - światowy gigant z Turowa

Paweł Wiśniewski

Podczas ćwierćfinałowego meczu 19. edycji siatkarskich mistrzostw świata, wyczyny atakującej reprezentacji Polski - Magdaleny Stysiak wzbudziły powszechny zachwyt. W hali „Arena Gliwice”, nasza zawodniczka zdobyła w sumie 40 punktów, grając na skuteczności 50 procent w ataku (34/68)! Na tym turnieju, więcej zdobyła tylko znana bombardierka z Belgii, Britt Herbots - 41. W historii, najwięcej punktów dla swojej reprezentacji zdobyła Chorwatka Barbara Jelić-Ružić, która w 1999 roku, w meczu z Włoszkami „uzbierała” aż 53 punkty...

Tym samym, Magdalena Stysiak - w wieku niespełna 23 lat - została czwartą i najmłodszą Polką, której udało się zdobyć w oficjalnym meczu drużyny narodowej 40 punktów. Wcześniej dokonały tego - Małgorzata Glinka (mając 25 lat), Katarzyna Skowrońska-Dolata (w wieku 30 lat) i Malwina Smarzek (kilka dni przed ukończeniem 23 roku życia).

Ruch w interesie

Przygodę z siatkówką, Magdalena Stysiak rozpoczynała w Wieluniu, mieście z którego pochodzi jedna z największych gwiazd rodzimego volleyballu - Mariusz Wlazły. Potem był SMS PZPS Szczyrk.
W „dorosłych” rozgrywkach - Orlen Liga zadebiutowała w sezonie 2016/2017, w wieku niespełna 16 lat - 13 listopada 2016 roku, w barwach Chemika Police, w meczu z KSZO Ostrowiec (3:1), w którym wywalczyła dwa punkty. Później była wypożyczona do SMS Police, z którym sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Polski juniorek.
Na początku 2019 roku - po awanturze z włodarzami miasta satelickiego Szczecina - podpisała, współpracując z menadżerem Roberto Mogentale - mężem Małgorzaty Glinki, kontrakt z Grot Budowlani Łódź. Jeszcze tego samego roku, rozpoczęła przygodę z włoską siatkówką. Najpierw trafiła do kameralnego Savino Del Bene Scandicci, z którym dwukrotnie zakończyła rozgrywki Serie A na 4. miejscu, a w maju 2021 roku trafiła do Saugella Monza.
- Zainteresowanie Magdą wykazywały kluby rosyjskie, włoskie oraz tureckie, w tym Fenerbahce Stambuł - wyjaśniał Roberto Mogentale. - Zawodniczka podjęła jednak decyzję o pozostaniu w Serie A.

We wrześniu 2018 roku, Stysiak wystąpiła na mistrzostwach Europy juniorek (U19), które rozegrano w Albanii. Polki wywalczyły brązowy medal, a Magda odebrała nagrodę dla najlepszej atakującej.
Oficjalnie Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) podaje, że Polka mierzy 203 cm...
[polecany] 23899751 [/polecany]

Najwięcej punktów w jednym meczu reprezentacji Polski siatkarek:

41 (35 atakiem + 6 blokiem) - Katarzyna Skowrońska-Dolata (2013 - World Grand Prix z Rosją 2:3)
41 (36 atakiem + 4 blokiem + 1 zagrywką) - Malwina Smarzek (2019 - Liga Narodów z Bułgarią 3:1)
41 (37 atakiem + 2 blokiem + 2 zagrywką) - Małgorzata Glinka (2003 - półfinał mistrzostw Europy z Niemcami 3:2)
40 (34 atakiem + 3 blokiem + 3 zagrywką) - Magdalena Stysiak (2022 - ćwierćfinał mistrzostw świata z Serbią 2:3)
[polecany] 23898095 [/polecany]

Paweł Wiśniewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.