Śledczy już uciekają przed reformą Ziobry [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Maciej Czerniak

Śledczy już uciekają przed reformą Ziobry [wideo]

Maciej Czerniak

Na razie 11 prokuratorów z regionu zapowiedziało, że pożegna się z pracą w prokuraturze. W całym kraju może ich odejść w tym roku nawet 300.

Oświadczenia o przejście w stan spoczynku złożyło w tym roku pięciu prokuratorów - mówi Jan Bednarek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Wśród tych osób jest trzech śledczych okręgowych i dwóch z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. To ci, którzy uzyskali już prawa emerytalne.

- Dwie kolejne osoby złożyły wnioski o przejście w stan spoczynku w październiku - dodaje prok. Bednarek.We wszystkich jednostkach podlegających bydgoskiej prokuraturze pracuje 141 śledczych. Z tego 40 jest zatrudnionych w prokuraturze okręgowej, a 101 to śledczy rejonowi. Dla porównania w ubiegłym roku z prawa przejścia w stan spoczynku skorzystało w okręgu bydgoskim siedem osób, ale wśród nich były cztery, które pozostawały na zwolnieniu z powodu przewlekłej choroby.

Z kolei w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku odejście ze służby zapowiedziało już w tym roku trzech prokuratorów.

Rzecznicy prokuratur w regionie nie mówią o motywach tych odejść. Mówią tylko, że osoby, które złożyły oświadczenia o przejściu w stan spoczynku, zyskały prawa emerytalne.

- Mam już wysługę lat - mówi jeden ze śledczych z regionu. - Swoje przepracowałem, a teraz szykują się poważne zmiany w działaniu prokuratury. Nie muszę już przechodzić przez tę rewolucję.

Chodzi o zmiany w ustawie o prokuraturze, nad którymi pracują obecnie posłowie komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Projekt autorstwa PiS zakłada połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. O ile ustawa zostanie przyjęta, wejdzie w życie w marcu tego roku. Dwie najwyższe funkcje w wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania pełniłby obecny szef MS Zbigniew Ziobro. Pojawiają się też sygnały, że fala odejść wynika z przyjętej zasady, że każdy śledczy musi prowadzić sprawy i oskarżać.

- Do tej pory obowiązywała niepisana zasada, że część prokuratorów z długim stażem pracy działa w wydziałach zwanych „cateringowymi”; nie brali udziału w czynnościach śledczych - mówi jeden z działaczy Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.Z kolei Tomasz Salwa, członek prezydium ZZPiPP twierdzi: - Najważniejszym powodem zwiększonej liczby oświadczeń o przejście w stan spoczynku są przepisy przejściowe towarzyszące reformie emerytalnej przyjętej jeszcze przez poprzedni rząd.

Reforma polegała na wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ponadto znosiła prawo do wcześniejszego stanu spoczynku. Przepisy przejściowe mówią, że osoby, które uzyskają prawo do emerytury do 31 grudnia, mogą odejść na starych warunkach.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.