Smog atakuje Europę, ale Polskę szczególnie mocno

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Marek Weckwerth

Smog atakuje Europę, ale Polskę szczególnie mocno

Marek Weckwerth

Polskę spowija smog i co roku tysiące rodaków umierają na spowodowane nim choroby. Ale z trującym smogiem walczy nie tylko Polska.

Najwyższa Izba Kontroli wraz z Naczelnym Organem Kontroli Holandii (Algemene Rekenkamer) koordynowały pierwszą międzynarodową kontrolę skuteczności działań na rzecz poprawy jakości powietrza w 14 krajach Europy oraz Izraelu. Raport jest już gotowy, a jego wnioski są smutne.

Europejczycy są narażeni na negatywne oddziaływanie tych samych substancji występujących w powietrzu: pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5), benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu (NO2). Niemniej skala zanieczyszczenia powietrza jest zróżnicowana - zdecydowanie najwyższe stężenia PM10 odnotowuje się w Macedonii, a następnie w Bułgarii oraz niestety w Polsce.

Nie ma spójnej polityki ochrony powietrza. Nie określono wskaźników umożliwiających ocenę skuteczności wdrażanych działań naprawczych. Informacje z systemu monitoringu są niewystarczające. Ponad połowa krajów uczestniczących w audycie nie była w stanie ocenić skuteczności i efektywności działań podejmowanych na rzecz ochrony powietrza przez władze publiczne. Natomiast pozostali uczestnicy wskazali, że te działania były w najlepszym razie tylko częściowo skuteczne...

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.