Smog na Śląsku: Najgorzej w rejonie Rybnika i Gliwic [ALARM SMOGOWY]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
KR

Smog na Śląsku: Najgorzej w rejonie Rybnika i Gliwic [ALARM SMOGOWY]

KR

Alarm smogowy na Śląsku trwa już kolejny dzień. Smog panuje w okolicach Rybnika i Gliwic. Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Brak wiatru i opadów utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

Smog na Śląsku: Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Rybniku i Gliwicach. Tylko nieco lepiej jest w Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żywcu. Ale i tak normy dla pyłu zawieszeonego przekroczone są ponad 200 proc.

Chwilowe, jednogodzinne stężenie pyłów w powietrzu mają utrzymywać się na wysokim poziomie, a na terenach silnie zurbanizowanych bardzo wysokim - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Lokalnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i zachodniej części aglomeracji górnośląskiej mogą przekraczać poziom informowania o stężeniach zanieczyszczeń, mogących przekraczać stany alarmowe.

KLIKNIJ I POZNAJ SZCZEGÓŁOWE DANE:
ALARM SMOGOWY W WOJ. ŚLĄSKICH. ZOBACZ, JAKIE JEST STĘŻENIE SMOGU W KONKRETNYCH MIASTACH

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że w Rybniku w sobotę zostały przekroczone wartości progowe stężenia pyłu PM 10 w powietrzu.

Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Warunki meteorologiczne utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

- Szacuje się, że w Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się każdego roku do śmierci ok. 45 tys. osób - ostrzega prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, tę sytuację można porównać do rokrocznego znikania średniej wielkości miasta.

Największe stężenie szkodliwych pyłów jest w Krakowie, który zajmuje trzecie miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. - Można powiedzieć, że mieszkańcy Krakowa, ale też mieszkańcy innych miejscowości w Polsce, tak jakby wypalali co najmniej kilka papierosów dziennie - mówi Małgorzata Smolak z fundacji "ClientEarth".
Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, były minister środowiska Marcin Korolec przypomina, że na jakość środowiska, komfort życia i zdrowie wpływają nasze codzienne zachowania. Ideałem byłoby codzienne korzystanie z rowerów i transportu publicznego oraz używanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

KR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.