Smog w Lublinie. Bardzo zły stan powietrza w mieście

Czytaj dalej
Fot. EP
RED

Smog w Lublinie. Bardzo zły stan powietrza w mieście

RED

Komunikat o bardzo złym stanie powietrza w Lublinie wyświetla aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pozwalająca monitorować jakość tego, czym oddychamy.

W piątkowy poranek w Lublinie przekroczone były normy dotyczące m.in. pyłu PM10 (pył zawieszony, który może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany) oraz PM2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi).

Smog w Lublinie. Bardzo zły stan powietrza w mieście

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że inhalowane do płuc pyły mogą powodować m. in. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się one też do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.

Najnowsze dane świadczą ponadto o tym, że pyły mogą też wpływać negatywnie na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).

ZOBACZ TEŻ: Jak Lublin walczy ze smogiem?

RED

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mrybka

Znowu przerażający rekord Lublina!
W ciągu ostatnich 12 godzin zanieczyszczenie najbardziej niebezpiecznymi pyłami PM 2,5 rosło lawinowo - o godz. 18:00 było już nie tylko najwyższe w Polsce (np. blisko 3x wyższe niż w Łodzi i nawet 2x gorsze niż w Katowicach!), ale prawdopodobnie w całej Europie!!!
Wzrosło dokładnie do 136,5 µg/m3 - dla przypomnienia: wg wytycznych WHO dobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m3, i to nie częściej niż trzy dni w roku! - czyli przekroczyło normy o grubo ponad 400%!!!
Do sprawdzenia: http://airindex.eea.europa.eu/

W tym czasie zanieczyszczenie pyłami PM10 wyniosło prawie 170 µg/m3 - przy normie dobowej wynoszacej 50 µg/m3 wg zaleceń WHO. Np. w Paryżu przy poziomie dwukrotnie niższym (80 µg/m3) ogłaszany jest już alarm! Możemy też zrobić porównanie z naszym rodzimym polskim podwórkiem : gdy w styczniu w Krakowie poziom pyłów PM10 osiągnął dużo niższy pułap niż obecnie w Lublinie - zaledwie 150 µg/m3 - władze miejskie ogłosiły alarm i wprowadziły darmowe przejazdy komunikacją MPK!

A u nas co? Cisza - "jak smogiem zasiał"...
Mało tego - włodarze Lublina robią właśnie przymiarki do zabudowania - kluczowego dla napowietrzania miasta - korytarza na Górkach Czechowskich...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.