Smog w Lublinie. Bardzo zły stan powietrza w mieście

Czytaj dalej
Fot. EP
RED

Smog w Lublinie. Bardzo zły stan powietrza w mieście

RED

Komunikat o bardzo złym stanie powietrza w Lublinie wyświetla aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pozwalająca monitorować jakość tego, czym oddychamy.

W piątkowy poranek w Lublinie przekroczone były normy dotyczące m.in. pyłu PM10 (pył zawieszony, który może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany) oraz PM2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi).

Smog w Lublinie. Bardzo zły stan powietrza w mieście

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że inhalowane do płuc pyły mogą powodować m. in. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się one też do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.

Najnowsze dane świadczą ponadto o tym, że pyły mogą też wpływać negatywnie na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).

ZOBACZ TEŻ: Jak Lublin walczy ze smogiem?

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.