Tomasz Maleta

Spadek po masakrze

Al Capone, jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich gangsterów Al Capone, jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich gangsterów
Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

W powszechnej świadomości 14 lutego to tylko jedno - święto zakochanych. Tego dnia przypada też rocznica wydarzenia, które było kulminującym momentem bezprawia gangsterskiego w USA. 88 lat temu ludzie Ala Capone’a wykończyli w Chicago konkurencyjni gang w walce o pomnażania majątków będących pokłosiem prohibicji.

Warto pamiętać, że oprócz Włochów swoisty talent do alkoholowych interesów wykazywali również Polacy. Polskie grupy przestępcze kontrolowały 12 procent produkcji alkoholu w Nowym Jorku.

Sam Al Capone został aresztowany w maju 1929 roku dzięki nieustępliwej postawie agenta FBI Eliota Nessa, który „wsadził” jednego z najgroźniejszych gangsterów za... oszustwa podatkowe. To wtedy narodziła się zasada: jeśli nie możesz skazać kogoś za to, co chcesz, to skaż go za najbardziej błahą sprawę. Maksyma ta często była wykorzystana do rozprawy z przeciwnikami systemów totalitarnych. I mimo ich upadku nadal jest żywa.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.