Spółki miasta i województwa generalnie są na minusie

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Sławomir Skomra

Spółki miasta i województwa generalnie są na minusie

Sławomir Skomra

Tylko cztery na dziesięć spółek z udziałem miasta przynosi zyski. Z tych marszałkowskich pieniądze zarobiła tylko jedna. Największą stratę miało tradycyjnie lotnisko.

Dane finansowe spółek, w których udziały ma miasto Lublin, przypomniała właśnie Fundacja Wolności. To bilans za 2018 rok.

Miasto Lublin

I tak wśród prymusów przynoszących zyski są cztery firmy. To MPWiK (ponad 11,8 mln zł), LPEC (9,5 mln zł na plusie), TBS „Nowy Dom” (2,2 mln zł) i MKK, czyli spółka córka MPK Lublin (283,5 tys. zł zysku).

Część z tych pieniędzy zostało jako dywidenda wpłacone na konto miasta. W sumie było to blisko 16 mln złotych. Część pozostałych środków została przeznaczona na nagrody dla pracowników - to 4 mln złotych.

Pozostałe spółki, w których udziały ma miasto, przyniosły straty. Niewielką, ale jednak stratę zanotowało MPK Lublin (135,5 tys. zł), Targi Lublin (812 tys. zł straty), Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (ponad 2 mln zł), SPR Lublin (3,2 mln zł), MOSiR „Bystrzyca” (5,4 mln zł straty).

Łukasz Mazur, szef biura nadzoru właścicielskiego w ratuszu, tłumaczy, że nie każda ze spółek nastawiona jest wyłącznie na przynoszenie zysku.

- Często mają zadania misyjne, jak MOSiR, który prowadzi działalność komercyjną, ale jego głównym zadaniem jest dostarczenie usług mieszkańcom - mówi Mazur.

Spółki miasta i województwa generalnie są na minusie
Małgorzata Genca Port Lotniczy Lublin co roku notuje stratę finansową rzędu 25-30 mln złotych

- Inne prowadzą wielkie działania inwestycyjne, czy - jak lotnisko - spłacają zobowiązania powstałe jeszcze podczas budowy - dodaje.

To właśnie Port Lotniczy Lublin zanotował największą stratę - ponad 30 mln zł na minusie. W 2017 roku było to 25 mln zł. Miasto jest największym, ale niejedynym udziałowcem lotniska. Kolejnym, mniejszościowym jest województwo lubelskie. I wśród spółek marszałkowskich to lotnisko otwiera listę firm z największymi stratami.

Województwo lubelskie

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ma 6,1 mln zł straty. W 2017 roku było to jeszcze 1,8 mln zł na minusie. W tym roku województwo przekazało 7 mln zł m.in. na łatanie budżetu.

PKS Międzyrzec Podlaski. W 2017 roku spółka miała stratę 207 tys. zł, ale teraz poprawiła wyniki i bilans wynosi minus 69 tys. złotych.

PKS Zamość. Kolejna spółka przewozowa ze stratą. Za 2018 rok wynosi ona 546,4 tys. zł. To i tak mniej niż rok wcześniej, kiedy bilans wynosił minus 691 tys. złotych.

Jedyna marszałkowska spółka z wypracowanym zyskiem to Lubelskie Dworce. Zamknęły 2018 rok z 493,8 tys. zł na plusie, a rok wcześniej było to 273 tys. zł. - W tej chwili mamy prawie 1 mln zł zysku i myślę, że do końca roku przekroczymy tę kwotę - mówił nam niedawno wiceprezes LD Andrzej Wójtowicz.

Sławomir Skomra

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.