Spółki miasta i województwa generalnie są na minusie

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Sławomir Skomra

Spółki miasta i województwa generalnie są na minusie

Sławomir Skomra

Tylko cztery na dziesięć spółek z udziałem miasta przynosi zyski. Z tych marszałkowskich pieniądze zarobiła tylko jedna. Największą stratę miało tradycyjnie lotnisko.

Dane finansowe spółek, w których udziały ma miasto Lublin, przypomniała właśnie Fundacja Wolności. To bilans za 2018 rok.

Miasto Lublin

I tak wśród prymusów przynoszących zyski są cztery firmy. To MPWiK (ponad 11,8 mln zł), LPEC (9,5 mln zł na plusie), TBS „Nowy Dom” (2,2 mln zł) i MKK, czyli spółka córka MPK Lublin (283,5 tys. zł zysku).

Część z tych pieniędzy zostało jako dywidenda wpłacone na konto miasta. W sumie było to blisko 16 mln złotych. Część pozostałych środków została przeznaczona na nagrody dla pracowników - to 4 mln złotych.

Pozostałe spółki, w których udziały ma miasto, przyniosły straty. Niewielką, ale jednak stratę zanotowało MPK Lublin (135,5 tys. zł), Targi Lublin (812 tys. zł straty), Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (ponad 2 mln zł), SPR Lublin (3,2 mln zł), MOSiR „Bystrzyca” (5,4 mln zł straty).

Łukasz Mazur, szef biura nadzoru właścicielskiego w ratuszu, tłumaczy, że nie każda ze spółek nastawiona jest wyłącznie na przynoszenie zysku.

- Często mają zadania misyjne, jak MOSiR, który prowadzi działalność komercyjną, ale jego głównym zadaniem jest dostarczenie usług mieszkańcom - mówi Mazur.

Spółki miasta i województwa generalnie są na minusie
Małgorzata Genca Port Lotniczy Lublin co roku notuje stratę finansową rzędu 25-30 mln złotych

- Inne prowadzą wielkie działania inwestycyjne, czy - jak lotnisko - spłacają zobowiązania powstałe jeszcze podczas budowy - dodaje.

To właśnie Port Lotniczy Lublin zanotował największą stratę - ponad 30 mln zł na minusie. W 2017 roku było to 25 mln zł. Miasto jest największym, ale niejedynym udziałowcem lotniska. Kolejnym, mniejszościowym jest województwo lubelskie. I wśród spółek marszałkowskich to lotnisko otwiera listę firm z największymi stratami.

Województwo lubelskie

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ma 6,1 mln zł straty. W 2017 roku było to jeszcze 1,8 mln zł na minusie. W tym roku województwo przekazało 7 mln zł m.in. na łatanie budżetu.

PKS Międzyrzec Podlaski. W 2017 roku spółka miała stratę 207 tys. zł, ale teraz poprawiła wyniki i bilans wynosi minus 69 tys. złotych.

PKS Zamość. Kolejna spółka przewozowa ze stratą. Za 2018 rok wynosi ona 546,4 tys. zł. To i tak mniej niż rok wcześniej, kiedy bilans wynosił minus 691 tys. złotych.

Jedyna marszałkowska spółka z wypracowanym zyskiem to Lubelskie Dworce. Zamknęły 2018 rok z 493,8 tys. zł na plusie, a rok wcześniej było to 273 tys. zł. - W tej chwili mamy prawie 1 mln zł zysku i myślę, że do końca roku przekroczymy tę kwotę - mówił nam niedawno wiceprezes LD Andrzej Wójtowicz.

Sławomir Skomra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.