Sport - to tutaj sponsorzy najchętniej się udzielają

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kaczanowski
Krzysztof Nowacki

Sport - to tutaj sponsorzy najchętniej się udzielają

Krzysztof Nowacki

Sponsoring sportu jest jednym z najpopularniejszych działań w obszarze Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Jego rola nie ogranicza się wyłącznie do sportu profesjonalnego, tego na najwyższym poziomie. Coraz przychylniej firmy patrzą na sport młodzieżowy i amatorski.

Sport wzbudza emocje u większości osób. Jest jednym z najważniejszych elementów życia i dlatego firmy chcące działać prospołecznie chętnie angażują się w sportową rywalizację. A popularność sportu, jego częsta obecność w mediach, pozwalają firmom mocno zaakcentować swoją obecność i podkreślić rolę, jaką pełnią dla - najczęściej, ale nie zawsze - lokalnej społeczności. Poza tym bycie w gronie sponsorów największych wydarzeń sportowych stanowi dla firm również duży prestiż.

Wsparcie w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, to dla klubów nieoceniona pomoc. Tylko dzięki zaangażowaniu Zakładów Azotowych „Puławy”, w tym mieście odrodziła się piłka ręczna. Zawarta w 2003 roku, i kontynuowana do dzisiaj, umowa sponsorska pozwoliła zbudować jeden z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju.

W Puławach zbudowano jeden z najsilniejszych klubów piłki ręcznej w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie udzielone przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”

A jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłki nożnej na Lubelszczyźnie jest Górnik Łęczna - założony w 1979 r. z inicjatywy pracowników kopalni. Sponsoring piłkarzy jest dla spółki Lubelski Węgiel Bogdanka jedną z form właśnie aktywności społecznej.

Zaangażowanie w sport spółek z udziałem Skarbu Państwa nasiliło się w ostatnich latach. Często jest jednak uzależnione od sytuacji politycznej w kraju. Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Sportu i Turystyki opracowały niedawno dokument „Dobre praktyki w zakresie prowadzenia działalności sponsoringowej przez spółki z udziałem Skarbu Państwa”.

Społeczna odpowiedzialność coraz częściej widoczna jest przy imprezach amatorskich. Pozwala ona angażować do udziału w zawodach coraz większe rzesze zawodników, a jednocześnie popularyzuje zdrowy tryb życia.

W Lubartowie od kilkudziesięciu lat organizowane jest „Święto Roweru”, jednodniowa impreza nastawiona na rodzinną rekreację. Co roku przyciąga tysiące rowerzystów z całego regionu i bije rekordy frekwencji.

Nie zawsze jednak udaje się zbudować długofalowe relacje ze sponsorem. Przekonali się o tym m.in. organizatorzy Maratonu Lubelskiego oraz kilku mniejszych cyklów biegowych, w których uczestniczą tysiące amatorów. W tym roku, po dwuletniej współpracy, ze wsparcia biegaczy zrezygnował PZU.

Krzysztof Nowacki

Dziennikarz działu sportowego Kuriera Lubelskiego

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.