Sprawdź, ile może kosztować ich utrzymanie. Są wydatki! [PORADNIK]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Szal

Sprawdź, ile może kosztować ich utrzymanie. Są wydatki! [PORADNIK]

Szal

Zanim weźmiesz psa lub kota, sprawdź, czy możesz się nim zaopiekować i czy domowy budżet udźwignie jego utrzymanie.

Marzysz o posiadaniu psa lub kota? A może masz już swojego przyjaciela i chciałbyś się dowiedzieć, ile kosztuje jego codzienne utrzymanie, czyli jedzenie i toaleta?

Przedstawiamy szacunkowe koszty miesięczne, wszystko zależy bowiem od apetytu zwierzaka i zasobności portfela oraz szczodrości jego właściciela. Uwaga, nie liczymy wydatków w przypadku choroby zwierzęcia.

Przeciętny kot zjada 1,5 kg suchej karmy miesięcznie: w przypadku, kiedy zdecydujemy się na tańszą karmę, zapłacimy ok. 75-100 zł za opakowanie 10 kg, jeśli zaś wybierzemy droższych producentów wzrośnie do 170-250 zł. Małe puszki czy saszetki o różnych smakach kosztują od 2 (w promocji), do nawet 5 zł. Mały kot przeciętnie zjada jedną saszetkę dziennie, większy lub z większym apetytem może potrzebować co najmniej dwóch.

Karma sucha dla psa - w zależności od jego wielkości - to statystycznie około 10-15 kg miesięcznie. Jeśli decydujemy się na karmę marketową, zapłacimy ok. 45 zł za opakowanie 10 kg, jeśli wybierzemy karmę wysokiej jakości renomowanych producentów, cena wzrośnie do 150-200 zł. W przypadku karmy mokrej małe opakowanie dobrej jakościowo karmy (400 g) to koszt około 5 zł. Jeśli kupujemy smakołyki - przysmaki witaminowe i ciasteczka - czeka nas koszt około 15-40 zł miesięcznie.

Z psem wychodzimy na spacery, podczas których kosztować nas mogą jedynie worki na odchody, dla kota potrzebny jest żwirek. Opakowanie standardowe (10 litrów) kosztuje około 15-20 zł i wystarcza na miesiąc. Kuweta odkryta to koszt około 15-20 zł. Model zakryty, który powstrzymuje roznoszenie się brzydkich zapachów, kosztuje co najmniej 50 zł. Transporter niezbędny jest, gdy chcesz zabrać kota do weterynarza lub po prostu, żeby go przetransportować. Kosztuje od 30 do nawet 100 zł. Drapak dla kota to gadżet, który pozwoli zmniejszyć chęć kota na drapanie kanapy czy foteli. Mniejszy będzie kosztował ok. 20 zł, za drapak z legowiskiem trzeba zapłacić 50 zł i więcej. Kocie legowisko, jeśli jest potrzebne, można kupić nawet za 15 zł. Przyda się także trochę zabawek (piłek, myszy czy innych grzechotek), które będą nas kosztować ok. 20-30 zł.

W przypadku psa legowisko można już zakupić w cenie ok. 30-50 zł, wszystko jednak zależy od wielkości czworonoga. Przyda mu się smycz, obroża i kaganiec (dla większych psów): całość to koszt ok. 60-200 zł. Jeśli kupujemy zabawki - mogą to być gryzaki, piłki, gumowe kości lub inne maskotki.

Szal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.