Jan Zaborowicz

Stanisław Kaszyński w gronie przyjaciół, sąsiadów i znajomych

Bohater wieczoru (drugi z prawej) przyjmuje życzenia od organizatorów sympatycznej  imprezy w Kołodziejewie. Fot. Tomasz Korczak Bohater wieczoru (drugi z prawej) przyjmuje życzenia od organizatorów sympatycznej imprezy w Kołodziejewie.
Jan Zaborowicz

Spotkanie z okazji 80. urodzin stało się okazją do przypomnienia dorobku red. Stanisława Kaszyńskiego. Jubilat odebrał wiele serdecznych życzeń.

Blisko 60 gości uczestniczyło w jubileuszowym wieczorze z udziałem przyjaciół, znajomych i sąsiadów Stanisława Kaszyńskiego, zorganizowanym w świetlicy przy bibliotece w Kołodziejewie (gm. Janikowo).

Jego inicjatorami i organizatorami byli: Biblioteka Publiczna, Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna i LZS Piast. Pretekstem do tego serdecznego i ciekawego wydarzenia było 80-lecie urodzin absolwenta miejscowej Szkoły Podstawowej Stanisława Kaszyńskiego, publicysty, autora książek, długoletniego współpracownika „Gazety Pomorskiej”. 57 lat temu, w 1958 r. rozpoczął trwającą do dziś współpracę z naszym dziennikiem. Publikuje zresztą nie tylko na naszych łamach. Jego liczne artykuły i reportaże zamieszczono w ponad trzydziestu pismach w kraju i za granicą. Jest członkiem zespołu redakcyjnego i sekretarzem redakcji krakowskiego czasopisma „Suplement”.

Jako dziennikarz, w okresie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego uczestniczył w wielu zagranicznych wizytach głowy państwa. Ostatnie kilka lat S. Kaszyński poświęcił na pełniejsze poznawanie dziejów własnego rodu i ich opisywanie.

Okolicznościowej wystawie i pokazowi wybranych fotografii autora podczas wieczoru w Kołodziejewie towarzyszyło przypomnienie telewizyjnej „Ojczyzny - polszczyzny” prof. Jana Miodka z 1995 r., poświęconej interpretacji nazw: Mogilno, Strzelno, Trzemeszno, Bielice, Barcin, Janikowo, Pakość i Kołodziejewo. Atrakcją stało się telefoniczne połączenie z prof. Miodkiem i jego miłe wspomnienie pobytu w tej wsi. Podobną wypowiedzią gości obdarował Edward Szymański, długoletni minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Wśród uczestników wieczoru byli m. in. Teresa Kujawa, przewodnicząca mogileńskiej rady miejskiej, st. brygadier Florian Kaszyński z Bydgoszczy, prezes Stowarzyszenia Rodu Kaszyńskich, Halina i Wiktor Ciesielscy z Paryża oraz Jolanta Okoniewska i radna rady miejskiej Małgorzata Fimiak z Wągrowca, w którym tydzień wcześniej podobny wieczór z prelekcją „Literatura w anegdocie” Stanisława Kaszyńskiego przygotowała tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna.

Autor: Jan Zaborowicz

Jan Zaborowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.