Stres, rozpacz i łzy. Kandydaci do rzeszowskich liceów do ostatniej chwili walczą o miejsca w najlepszych szkołach. Piszą odwołania

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Beata Terczyńska

Stres, rozpacz i łzy. Kandydaci do rzeszowskich liceów do ostatniej chwili walczą o miejsca w najlepszych szkołach. Piszą odwołania

Beata Terczyńska

W piątek rzeszowskie szkoły średnie wywieszą listy przyjętych do pierwszych klas. Na wolne miejsca w najbardziej obleganych szkołach raczej nie ma co liczyć. Tegoroczna rekrutacja jest szczególnie trudna. O miejsca walczy podwójny rocznik absolwentów: pierwsi po ósmej klasie i ostatni po zlikwidowanych gimnazjach. A szkoły nie są z gumy i liczby oddziałów nie mogą zwiększyć tak, by dla wszystkich wystarczyło miejsc.

Stres, rozgoryczenie, rozpacz, strach, łzy, poirytowanie, zdenerwowanie, zawód. Te emocje i stany w tym roku towarzyszyły i nadal towarzyszą wielu młodym ludziom starającym się o przyjęcie do pierwszych klas szkół średnich, a także ich rodzicom pomstującym na reformę edukacji Anny Zalewskiej. Ta sprawiła, że do pierwszych klas trafi podwojony rocznik absolwentów, czyli po ósmych klasach i po gimnazjach.

- Współczuję wszystkim dzieciakom, które ze średnią powyżej 4,75 (pasek) i sensownie napisanymi egzaminami nie załapały się do wymarzonych szkół. Walczcie o swoje edukacyjne marzenia, naprawdę warto. Dają wam na pizzę i lody 500 zł, a nie dają równych szans edukacyjnych

- to tylko jeden z głosów naszych czytelników podsumowujących sytuację.

WIDEO: Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie o naborze do szkół średnich po likwidacji gimnazjów

W Rzeszowie zabrakło tysiąca miejsc w liceach

Gdy przed tygodniem Rzeszów ogłosił listy zakwalifikowanych, okazało się, że liczba przygotowanych miejsc w liceach była znacznie mniejsza niż chętnych do tego typu szkół. Zabrakło ich około tysiąca!

- Prawie 54 proc. kandydatów wybrało bowiem licea, 43 proc. - technika, a tylko 3,5 proc. szkoły branżowe - podsumował Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie.

JUak wygląda sytuacja w szkołach średnich? Czy osoby, które nie dostały się do wymarzonych liceów, mają szanse, że znajdą wolne miejsce w innych? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.