AGR

Szczupak i lin mają złowić turystów

Od trzech lat w Trzciance w Wielkopolsce z powodzeniem działa Park Ryb Słodkowodnych. Podobnie ma być w Skwierzynie Fot. Nasze Miasto Trzcianka Od trzech lat w Trzciance w Wielkopolsce z powodzeniem działa Park Ryb Słodkowodnych. Podobnie ma być w Skwierzynie
AGR

Ścieżka edukacyjna ze sporej wielkości modelami szczupaków czy linów to niejedyna atrakcja, która już w przyszłym roku ma powstać przy stanicy kajakowej nad Wartą. Będzie też miejsce biwakowania

Dzięki dotacji przyznanej gminie przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Pojezierze Dobiegniewskie”, w miejscu obecnej stanicy nad Wartą już w połowie przyszłego roku ma powstać Park Ryb.

Budynek stanicy ma zostać wyposażony na potrzeby w nowoczesne pomoce naukowe do przeprowadzania szkoleń i lekcji pokazowych. Nad rzeką powstać ma też ścieżka edukacyjna, a na jej trasie siedem modeli różnych gatunków ryb o długości od 3 do 3,5 m.

Nie wszystkim się podoba

- Park Ryb? Pewnie mogliby te pieniądze lepiej ulokować, ale może dzieci będą mieć na ten temat inne zdanie - zastanawia się Bartosz, mieszkaniec Skwierzyny.

Sceptycznych głosów nie brakuje, zwłaszcza w mediach społecznościowych. - Wybudować pływalnię, a nie jakieś ryby - komentuje pani Maria.

- Nie szkoda pieniędzy? - zastanawia się pan Robert.

Niektórzy mieszkańcy podkreślają, że wydatków w gminie nie brakuje, a park z rybami to pomysł, który nie do końca ich przekonuje. - Co niby miałoby tam przyciągnąć ludzi? Wielkie rzeźby ryb? - pyta spotkany na rynku licealista.

Jak zaznacza burmistrz Lesław Hołownia, Park Ryb to „szansa na rozwój turystyki, a jednocześnie stworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców”. - Będzie to miejsce o charakterze edukacyjnym, ale nie tylko. Chcemy, by służyło także wypoczynkowi, dlatego oprócz wiaty z miejscem na grill czy ognisko, będzie tam również pole namiotowe - mówi.

Dla mieszkańców też

Park ma służyć nie tylko turystom, w tym przepływającym przez Skwierzynę kajakarzom. Mają się w nim odbywać także imprezy dla mieszkańców - lokalne wydarzenia sportowo-rekreacyjne czy kulturalne. - Dawniej, w latach 70. stanica prężnie działała, podobnie jak nasze sekcje kajakarskie. Później m.in. przez pożar podupadła. Teren jest duży, bo liczy ponad hektar, a piękne miejsce wprost idealne, by wykorzystać położenie Skwierzyny przy dwóch rzekach. Zarówno nasze, jak i przyjezdna dzieci na pewno chętnie dowiedzą się jakie zwierzęta w nich żyją, jak wygląda ich podwodny świat. Park Ryb doskonale wpisuje się w projekt rozwoju turystyki w naszej gminie, której atutami są właśnie rzeki, a także lasy i puszcza - mówi sekretarz gminy Bożena Kaśków.

Koszt „rybnej” inwestycji to niespełna 830 tys. zł, z czego 300 tys. to dotacja z grupy rybackiej. - Nasz projekt znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej. Obecnie oczekujemy na zatwierdzenie listy przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze - mówi sekretarz gminy. Planowana data zakończenia inwestycji to czerwiec przyszłego roku, by w następnym sezonie park mógł już przyciągać turystów.

AGR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.