Maciej Mituł[email protected]

Szef ma znowu zły dzień?

O tym, czy firma poważnie traktuje sprawy mobbingu, świadczyć będzie zachowanie przełożonych, gdy się o nim dowiedzą. Fot. 123RF O tym, czy firma poważnie traktuje sprawy mobbingu, świadczyć będzie zachowanie przełożonych, gdy się o nim dowiedzą.
Maciej Mituł[email protected]

Często spotykasz się w pracy z nieuzasadnioną krytyką i niewybrednymi docinkami? Szef znów miał zły dzień, a może to był żart? Nie łudź się, to mobbing!

Mobbing to działania wymierzone w stosunku do pracownika lub przeciw niemu, które polegają na długotrwałym i uporczywym nękaniu. Mają one doprowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości oraz przydatności zawodowej danej osoby, ośmieszyć ją, poniżyć, a także wyeliminować ze środowiska pracy bądź przynajmniej wyizolować - wyjaśnia Alicja Bier-nat z Kancelarii Adwokackiej EIR Legal Alicja Biernat.

Do przykładowych zachowań mobbingowych zalicza się: słowne obrażanie i wyśmiewanie; wrogie i agresywne zachowania (np. krzyk, obraźliwe i/lub prześmiewcze gesty); naruszanie dobrego wizerunku i krytykowanie życia osobistego; obniżanie statusu zawodowego i utrudnianie pracy (przypisywanie winy za problemy firmy, wyśmiewanie pomysłów, umniejszanie wkładu, kwestionowanie decyzji, utrudnianie dostępu do materiałów i ważnych dla projektów informacji); umyślne przeciążanie pracą bądź niewyznaczanie żadnych zadań czy izolowanie (ignorowanie obecności, ostentacyjne milczenie, niewłączanie ofiary we wspólne projekty oraz rozmowy).

Ofiarą mobbingu najczęściej padają ludzie bardzo wrażliwi, emocjonalni i podatni na stres, np. z powodu trudnej sytuacji rodzinnej czy materialnej. Na ten rodzaj przemocy psychicznej narażeni są również pracownicy, którzy wykryli w firmie nieprawidłowości, a następnie je zgłosili, oraz osoby zdolne i ambitne, szybko pnące się po szczeblach kariery.

Jak radzić sobie z mobbingiem?

- Trzeba być asertywnym i nie pozwalać przekraczać swoich granic - stwierdza adwokat. Na pewno nie powinno się pozostawać biernym i godzić na dalszy samodzielny rozwój sytuacji. O swoim problemie należy porozmawiać z innymi zatrudnionymi osobami, zwłaszcza działem kadr, lub pracodawcą. Dobrze, jeśli w firmie wprowadzono procedurę anty-mobbingową, dzięki której pracownik wie, co zrobić, kiedy jest szykanowany. Po pomoc można zgłosić się też do instytucji zajmujących się ofiarami mobbingu i do Państwowej Inspekcji Pracy.

- Nie warto się bać. Trzeba reagować i nie czekać do czasu, aż zdrowie będzie w tak kiepskim stanie, że znajdziemy się w szpitalu - radzi rozmówczyni.

Autor: Maciej Mituła

Maciej Mituł[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.