Szkolny konflikt z finałem w sądzie

Czytaj dalej
Fot. Unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Aleksandra Dunajska

Szkolny konflikt z finałem w sądzie

Aleksandra Dunajska

Nauczyciele pozwali byłą uczennicę do sądu o zniesławienie. Sprawa może mieć drugie dno.

Sprawę opisywaliśmy w ubiegłym tygodniu. Agata (imię zmienione), 21-latka, skończyła Zespół Szkół Rolniczych w Piotrowicach w czerwcu ubiegłego roku. W listopadzie napisała skargę do kuratorium oświaty. Stwierdziła w niej, że ani dyrektor Janusz Baran, ani część nauczycieli nie zrobili nic, żeby jej pomóc w związku z szykanami, jakich doznawała w szkole. Jak dzisiaj relacjonuje, koleżanki wyzywały ją od k..., wyśmiewały.

- To się zaczęło w trzeciej klasie technikum. Wcześniej znęcały się nad taką Klaudią. Ona nie wytrzymała i przerwała naukę. Wtedy przerzuciły się na mnie - wspomina Agata.

Agata obwinia też kierownika warsztatów o to, że nie mogła podejść do części praktycznej poprawkowego egzaminu zawodowego (dziewczyna twierdzi, że nie pomógł jej odpowiednio wypełnić wniosku). Dziewczyna pisze też, że istnieją podejrzenia, iż kierownik nie ma kwalifikacji do wykonywania swoich obowiązków. Podobne zarzuty postawiła kilku innym nauczycielom.

Kuratorium zbadało sprawę ale nie potwierdziło zarzutów. Agata skierowała też skargę do Starostwa Powiatowego w Lublinie (jest organem prowadzącym szkołę), radni uznali ją za bezzasadną.

Wiosną dyrektor i czterech wymienionych w skargach nauczycieli skierowało do sądu prywatne akty oskarżenia. Postawili dziewczynie zarzuty z art. 212 Kodeksu karnego, twierdząc, że zostali pomówieni. Domagają się przeprosin i zadośćuczynienia - od tysiąca do 2 tys. zł na rzecz hospicjum. W sumie 6,5 tys. zł. Proces ruszył w środę w sądzie w Kraśniku.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.