Szybsza diagnostyka, najnowsze leczenie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Gabriela Bogaczyk

Szybsza diagnostyka, najnowsze leczenie

Gabriela Bogaczyk

W Centrum Onkologii powstanie Breast Cancer Unit, czyli specjalny ośrodek zajmujący się leczeniem raka piersi. Będzie to trzecie takie miejsce w kraju.

Pierwsze przymiarki do zdobycia wyjątkowej akredytacji przez Centrum Onkologii już trwają. Przede wszystkim powstał zespół do spraw leczenia raka piersi.

- W jego skład wchodzą lekarze różnych specjalizacji, m.in. chirurdzy, onkolodzy, radiolodzy, patomorfolodzy. Mamy też w swoim gronie psychologa klinicznego - informuje dr n. med. Tomasz Jankowski z Zespołu Leczenia Raka Piersi w COZL.

Specjaliści spotykają się codziennie na konsyliach i zajmują wszystkimi nowo rozpoznanymi nowotworami piersi.

- Gdy tylko pacjentka otrzyma wyniki histopatologiczne, to od razu omawiamy ten przypadek. To niezwykle ważne, bo im szybciej wdrożymy leczenie, tym zwiększają się szanse na wyleczenie - wyjaśnia dr n. med. Jankowski.

Zaznaczmy, że zmiany w podejściu do leczenia związane są z tym, że Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej stara się o międzynarodową akredytację, by oficjalnie stać się Breast Cancer Unit.

W takich ośrodkach stosuje się jednakowe standardy leczenia, takie jakie obowiązują w najlepszych klinikach na świecie.

Dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny: Breast Cancer Unit ma służyć kompleksowemu podejściu do leczenia raka piersi

- W tej chwili w Polsce działają dwa podobne ośrodki, w Szczecinie i Kielcach. My będziemy trzecim takim miejscem w kraju. Myślę, że w ciągu kilku miesięcy otrzymamy akredytację - liczy onkolog.

Co Breast Cancer Unit zmieni w leczeniu pacjentek? W skrócie chodzi o szybszą diagnostykę, najnowsze leczenie, a w konsekwencji wydłużenie życia pacjentki.

- Breast Cancer Unit ma służyć kompleksowemu podejściu do leczenia raka piersi. Chorym zajmuje się wysokospecjalistyczny zespół fachowców. Takie ośrodki uzyskują lepsze efekty leczenia - tłumaczy dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny, ordynator onkologii klinicznej w COZL.

O jakich efektach można już mówić w przypadku Centrum Onkologii w Lublinie?

- Zwiększył się odsetek operacji oszczędzających, wykonujemy mniej mastektomii niż kiedyś. Jest także większa liczba chemioterapii przedoperacyjnych. Więcej pacjentek może również korzystać z najnowszych badań klinicznych - opisuje dr n. med. Jankowski.

Lubelscy onkolodzy mają nadzieję, że dzięki szybszemu i kompleksowemu podejściu, leczenie pacjentek z rakiem piersi będzie skuteczniejsze. Tym bardziej że co roku, ponad 16 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma nowotwór piersi.

- To daje nam około tysiąca pacjentek w naszym województwie. Najczęściej chorują kobiety w większych miastach jak Lublin czy Chełm. Natomiast najmniej rozpoznań jest np. w Biłgoraju i Lubartowie - mówi szefowa onkologii klinicznej w COZL.

Co ma wpływ na częstotliwość występowania nowotworu piersi?

- Kobiety coraz później rodzą pierwsze dziecko, obniża się też dzietność. Istotne są również warunki socjalne, styl życia i dieta - wskazuje dr n. med. Kukiełka-Budny.

Gabriela Bogaczyk

Zajmuje się ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.