Targi Lublin nie będą większe

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Malgorzata Szlachetka

Targi Lublin nie będą większe

Malgorzata Szlachetka

Władze spółki z ulicy Dworcowej zawieszają na razie plany rozbudowy targów o dodatkową halę. Na decyzję zarządu wpłynęły między innymi możliwości finansowe spółki

Obecnie Targi Lublin przy ulicy Dworcowej 11 mają do dyspozycji około 10,8 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej pod dachem, na zewnątrz plac o powierzchni 5 tys. mkw. oraz 500 miejsc parkingowych. Budynki Targów Lublin powstały na terenie parku Ludowego.

Od dawna władze Targów mówiły o tym, że w planach jest jeszcze jedna hala. Niesprecyzowana była tylko jej dokładna lokalizacja.

Otwarte pozostawało pytanie, czy i ile drzew z parku Ludowego może zostać wycięte pod nową inwestycję.

- Na pewno dodatkowa hala jest niezbędna dla naszej działalności - tak w grudniu 2015 roku mówiła na łamach Kuriera Krystyna Węclewicz-Grajek, prezes zarządu Targów Lublin. - Jest za wcześnie na szczegóły, być może ograniczymy się wyłącznie do budowy na swoim terenie - zastrzegała wówczas szefowa Targów.

Głównymi właścicielami Targów Lublin są: gmina Lublin, Międzynarodowe Targi Poznańskie i województwo lubelskie

Teraz okazuje się, że nowa hala w najbliższym czasie nie powstanie.

- Na razie temat rozbudowy jest zawieszony. Po analizie możliwości finansowych i liczby imprez, które wymagają dużej powierzchni wystawienniczej - usłyszeliśmy w piątek od prezes Krystyny Węclewicz-Grajek.

Na pytanie, kiedy plany rozbudowy staną się znowu aktualne, szefowa Targów Lublin odpowiedziała nam, że „nie potrafi określić, kiedy wróci do tematu”.

Targi a remont Ludowego

Po raz kolejny Węclewicz-Grajek potwierdziła, że nie zostanie otworzone przejście przez teren Targów Lublin, które byłoby pieszym połączeniem pomiędzy dworcem PKP a parkiem Ludowym.

O takie rozwiązanie, w kontekście planowanej rewitalizacji Ludowego apelowali wielokrotnie m.in. przedstawiciele strony społecznej związani z Forum Kultury Przestrzeni.

Chodziło o zapewnienie ludziom dostępu ze wszystkich stron do tego zielonego terenu. Targi Lublin widzą to inaczej i nie zamierzają „otworzyć się” dla mieszkańców od strony parku Ludowego.

- Chodzi nam przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, bo po naszym terenie jeździ ciężki sprzęt. Myślę też, że udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie: przejście wzdłuż ogrodzenia od strony parku - komentuje Krystyna Węclewicz-Grajek, prezes zarządu Targów Lublin.

Co ważne, bliski jest już termin wyłożenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego m.in. dla rejonu Targów Lublin. Planowane jest ono na II kwartał 2017 roku.

- Trwa etap konsultacji projektu planu z instytucjami. Zostało złożonych dużo uwag, np. ze strony Targów Lublin oraz Zarządu Dróg i Mostów - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. - Wszystko może się zmienić, więc nie mogę teraz rozmawiać o szczegółowych rozwiązaniach - dodaje Krzyżanowska.

Przypomnijmy, że generalny remont parku Ludowego, który ma zakończyć się w 2019 roku, nie obejmuje terenu Targów Lublin.

- Termin wykonania projektu budowlano-wykonawczego parku to czerwiec 2017 roku. Do momentu zakończenia prac nad dokumentacją nie będzie znana liczba drzew, które zostaną przeznaczone pod wycinkę - podaje Krzyżanowska.

Malgorzata Szlachetka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.