Te rozwiązania mają pomóc mamom w powrocie do pracy

Czytaj dalej
Fot. Marta Siwicka
Marta Siwicka

Te rozwiązania mają pomóc mamom w powrocie do pracy

Marta Siwicka

Dofinansowania, szkolenia, pożyczki. Te rozwiązania mają pomóc młodym mamom w powrocie na rynek pracy po urlopie.

Toruńskie mamy, które chcą po przerwie wrócić do pracy, będą mogły skorzystać z różnych forma wsparcia. Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich organizują w regionie cykl spotkań informacyjnych pt. „Mama może wszystko!”, na których przedstawią ofertę pomocy dla młodych matek.

- Zapraszamy mamy dzieci do lat 3, które nie pracują lub przebywają na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich bądź wychowawczych, a które w najbliższym czasie planują powrót do pracy – mówi Anna Dembińska z toruńskiego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. - Pomoc będą mogły uzyskać także panie zainteresowane założeniem działalności gospodarczej.

Mamy, które mają zamiar wrócić do starej pracy bądź są bezrobotne, mogą starać się o dofinansowania kosztów żłobka bądź niani. - Będzie można otrzymać wsparcie w wysokości do 600 zł miesięcznie maksymalnie na rok – wyjaśnia Dembińska. - W Toruniu zajmą się tym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Centrum Opiekuńczo-Edukacyjne oraz firma Monasti. Przewidzianych jest kilkaset dopłat na całe województwo.

Z kolei mamy chcące otworzyć działalność gospodarczą będą mogły ubiegać się o wysokie dofinansowanie. - Przewidywana wysokość tego wsparcia to ok. 24 tys. zł – mówi Dembińska. Panie, które będą się o nie starać muszą być bezrobotne i zarejestrowane w Urzędzie Pracy.

Ponadto Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy będzie udzielał pożyczek na start własnej firmy. Kredyty mają być przyznawane na przystępnych zasadach i z korzystnym oprocentowaniem. Młode matki będą mogły również wziąć udział w szkoleniach zawodowych podwyższających ich kwalifikacje. - Obecnie mamy w ofercie na przykład biznesowy angielski, e-marketing czy też tworzenie aplikacji internetowych – zachęca Dembińska. W szkoleniach mogą wziąć udział mamy poniżej 29 roku życia, które nie uczą się i nie pracują. W zapisach na szkolenia pośredniczy Wojewódzki Urząd Pracy.

Duża liczba chętnych na spotkania świadczy o sporym zapotrzebowaniu na takie działania. - Szkolenia dla powracających do pracy mam to super sprawa – opowiada świeżo upieczona mama, Iwona Kalinowska. - Jednak biorąc pod uwagę fakt, że znacznie przesunęła się granica wieku przy zakładaniu rodziny – mamy po trzydziestce też powinny mieć możliwość skorzystania ze szkoleń. Po rocznym urlopie każdemu przyda się zastrzyk wiedzy!

Pani Julia, mama Kostka, chciałaby wrócić do pracy. Szuka więc możliwości połączenia opieki nad synkiem z życiem zawodowym.
Marta Siwicka Pani Julia, mama Kostka, chciałaby wrócić do pracy. Szuka więc możliwości połączenia opieki nad synkiem z życiem zawodowym.

- Bardzo przydałoby mi się dofinansowanie opieki nad młodszym synkiem – mówi pani Urszula z Torunia. - Niestety, nie mam co liczyć, na taką pomoc, ponieważ prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Osoby przedsiębiorcze również powinny móc skorzystać z takich form pomocy. Moja firma jest mała, a trudno jednocześnie pracować i zajmować się maluchem.
Zainteresowanie wzbudza również możliwość wsparcia przedsiębiorczyń. - Mój syn ma dopiero trzy miesiące i sama się nim zajmuję, dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby dla mnie założenie własnej działalności. Byłabym zainteresowana takim wsparciem – mówi Małgorzata Lenkiewicz.

Niestety ze względu na duże zainteresowanie liczba miejsc na spotkanie toruńskie „Mama może wszystko!” błyskawicznie się wyczerpała. Będzie je można jednak obejrzeć online w formie webinaru na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.mojregion.eu

Marta Siwicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.