Tereny pływalni Olimpia przekazane miastu. Władze Poznania chcą zbudować nową pływalnię

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Norbert Kowalski

Tereny pływalni Olimpia przekazane miastu. Władze Poznania chcą zbudować nową pływalnię

Norbert Kowalski

Miasto Poznań otrzymało od wojewody wielkopolskiego teren po dawnej pływalni Olimpia przy ul. Taborowej. Władze Poznania nie planują jednak wyremontować starych basenów. Zamiast tego prezydent Jacek Jaśkowiak przekonuje, że w ciągu niespełna trzech lat miasto wybuduje od podstaw nowoczesną pływalnię w parku Kasprowicza. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się osiedlowi radni z Grunwaldu.

- Przekazanie terenów pływalni Olimpia miastu Poznań z pewnością ucieszy poznaniaków

- nie ma wątpliwości wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Baseny Olimpii są jedną z najstarszych i najbardziej znanych pływalni w Poznaniu. Teraz jednak daleko im do lat świetności. W czerwcu 2018 roku z powodu zadłużenia TS Olimpia wyłączono prąd w obiekcie, a w lipcu 2018 roku policja wypowiedziała umowę, która miała obowiązywać do 2022 roku. Nowy zarządcą zostało Centrum Usług Logistycznych, czyli firma powołana w 2010 roku z inicjatywy Komendanta Głównego Policji i MSW. W budynku pływalni nadal funkcjonują jedynie mały basen i akademia judo. Duży basen wciąż jest wyłączony z użytku.

Czytaj też: Poznań: Pływalnie miejskie są zatłoczone. Przez rezerwacje brakuje na nich miejsca dla wszystkich chętnych?

Od miesięcy trwały za to działania mające na celu przekazanie tych terenów przez Skarb Państwa miastu Poznań. W czwartek wojewoda Łukasz Mikołajczyk przekazał prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi rozporządzenie o darowiźnie miastu terenów Olimpii.

- Cieszę się, że z takiej decyzji wojewody, bo jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu poznaniaków. Te tereny to jeden z bardzo ważnych elementów rekreacji sportowej dla mieszkańców Poznania. Dzięki temu będziemy mogli zrobić coś bardzo dobrego

- mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Kwestia basenów Olimpia budzi jednak duże kontrowersje. To dlatego, że władze miasta otwarcie przyznają, że nie planują modernizacji pływalni i przywrócenia jej funkcjonalności. Z taką postawą nie zgadzają się osiedlowi radni z Grunwaldu.

Zobacz też: "Wojna parkingowa" w centrum Poznania: kto ma prawo zarabiać na parkingu? "Ona czuje się bezkarna, a ja się boję. Siłą mnie wyrzucili"

- W chwili obecnej 125 tys. mieszkańców południowo-zachodniego Poznania nie ma dostępu do pływalni, więc nadarza się doskonała okazja, by to zmienić. Brak infrastruktury basenowej w tej części miasta jest żenujący i nieporównywalny z wieloma pływalniami istniejącymi i budowanymi w północnej części Poznania czy na prawym brzegu Poznania, gdzie mieszka porównywalna liczba mieszkańców - mówi Włodzimierz Nowak, przewodniczący zarządu osiedla Grunwald Południe.

Sprawdź też: Afera kosmetyczna: "Druty" w twarzy i twarde usta. Kobiety chciały powiększyć usta u kosmetyczki z Poznania. Potem musiał je ratować lekarz

Jednak prezydent Jacek Jaśkowiak przekonuje, że remont pływalni jest niemożliwy i niepraktyczny. - Po doświadczeniach z basenem na os. Piastowskim, gdzie także zburzyliśmy starą pływalnię i wybudowaliśmy nową, wiemy, że baseny z lat 70., budowane przy wykorzystaniu starej technologii, nie nadają się do remontu. Niezależnie od różnych głosów, musimy patrzeć na fakty - mówi Jacek Jaśkowiak.

Jednocześnie dodaje, że zamiast tego na terenach Olimpii powstanie miejsce do uprawiania innych dyscyplin jak np. judo czy inny sporty walki. Dlatego w ciągu 2-3 lat miasto chciałoby wyremontować otrzymane budynki. Ponadto prezydent Jaśkowiak zapewnia, że w ciągu 2,5 roku miasto wybuduje nowoczesną i krytą pływalnię w parku Kasprowicza, która zastąpi dawne baseny Olimpii.

- Aktualnie trwają prace związane z projektowaniem oraz uzyskaniem odpowiednich decyzji. Mamy też zagwarantowane pieniądze w budżecie na ten cel. Za 2,5 roku mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej pływalni

- przekonuje prezydent Jaśkowiak.

Czytaj więcej o basenach Olimpii:

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.