Leszek Kalinowski

Tir Klementyna stanął przed szkołą i zaprosił uczniów na nietypową lekcję o złączkach

Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą  nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych Fot. Mariusz Kapała Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych Sylwia Żyburt-Wasilewska.
Leszek Kalinowski

O wizycie tira w zielonogórskim „Elektroniku” rozmawiamy z wicedyrektor Sylwią Żyburt-Wasilewską i nauczycielem Andrzejem Gazdą.

Do szkoły przyjechał jakiś tir. Po co?
S. Ż-W: Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO ELWAG - producenta złączy dla elektrotechniki. Firma współpracuje z nami od roku, więc zaprosiliśmy ją do nas. Przyjechali z Klementyną, by uczniowie mogli w tirze odbyć nietypowe zajęcia.

A. G.: A one przecież są trudne. Prądu nie widać. Obsłużyć urządzenie może każdy, jak pozna instrukcję obsługi, ale żeby zrozumieć zasady działania, trzeba mieć pewne pojecie... Zasady włącznika on-off już minęły, czas na inteligentne sterowanie.

Dzięki tirowi uczniowie poznają techniczne nowości?
A.G.: Chcieliśmy w sposób praktyczny zapoznać uczniów z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w branży elektryczno-elektronicznej. Były prezentacje multimedialne jak i zajęcia praktyczne z technik łączeniowych. Ale to nie wszystko. W programie znalazły się też prezentacje prób zwarciowych. My w laboratoriach szkolnych nie potrafimy tego przeprowadzić. Nie mamy tak drogiej i specyficznej aparatury. Taka wizyta i zajęciom w tirze - jak i inne działania praktyczne - powoduje, że nasi uczniowie będą przygotowani do obywania praktyk z wykorzystaniem najnowszego sprzętu. Nie tylko takiego, który jest dostępny w naszym regionie.

Ile osób skorzystało wczoraj z tej nietypowej lekcji w ciężarówce?
S.Ż-W.: Około stu. To nie tylko uczniowie technikum elektronicznego, ale także technik mechatronik, technik energetyki odnawialnej. Mamy obiecane, że tir przyjedzie do nas ponownie, by jeszcze więcej osób mogło wziąć udział w tych nietypowych zajęciach. Uczniom bardzo się one podobają.

I potrafili obsługiwać inteligentne domy?
Na przykład. Żeby coś działało, musi być zasilane, odpowiednio zabezpieczone, odprowadzone. To podstawa inteligentnych domów - nasi uczniowie są przygotowani nie tylko do wykonywania instalacji czy nadzorowania, ale także modyfikowania, modernizowania, rozbudowy... By użytkownik miał możliwość monitoringu z każdego miejsca, wykorzystując aplikację w telefonie.

Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą  nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych
Mariusz Kapała Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych Sylwia Żyburt-Wasilewska.

Ciągle się jednak zastanawiam, dlaczego tir nazywa się Klementyną?
Nazwa miała być bliska uczniom i nie tylko. A że słowo klem z języka niemieckiego oznacza złączkę, postanowiono tira nazwać Klementyną.

Będą kolejne nietypowe wizyty i niespodzianki?
Z pewnością. A to już zasługa pani wicedyrektor, która nawiązuje kontakty z licznymi firmami...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.