To był weekend pełen atrakcji. Tak bawili się mieszkańcy powiatu i turyści nad zalewem Maczuły. Zobacz zdjęcia

Czytaj dalej
Fot. UG Leśniowice
Jolanta Masiewicz

To był weekend pełen atrakcji. Tak bawili się mieszkańcy powiatu i turyści nad zalewem Maczuły. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz

Bezpieczne Maczuły, Wakacyjny Festiwal Piosenki i nauka poprzez zabawę ze specjalistami z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy to tylko niektóre wydarzenia, jakie w miniony weekend lipca zorganizowała gmina Leśniowice dla swoich mieszkańców i turystów nad malowniczym zalewem Maczuły. Nawet kapryśna pogoda nie zdołała popsuć dobrej zabawy.

Atrakcją imprezowego weekendu na Maczułach była wizyta Naukobusa z Centrum Nauki Kopernik. W mobilnym laboratorium można było w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. fizyki, chemii czy informatyki. Naukobus odwiedził naszą gminę dzięki uczniom SP w Leśniowicach i ich nauczycielce fizyki oraz geografii pani Ewie Kalinowskiej, ponieważ zespół w składzie: Mikołaj Jałochowski, Patrycja Cichocka, Patrycja Buk, Marcelina Szczepanik i Julia Adamczuk znalazł się w finale konkursu „Nauka dla Ciebie”, organizowanego przez Centrum Nauki.

W ramach Bezpiecznych Maczuł ratownicy z WOPR dzielili się wiedzą na temat tego, jak spędzać czas nad wodą, jak udzielać pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej i jak ratować ludzkie życie. A wszystko to z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, pod czujnym okiem fachowców. Na koniec szkolenia wszyscy chętni mogli podziwiać okolicę z perspektywy pasażera motorówki.

Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko, zapewnili także żołnierze WOT oraz niezawodni strażacy. Można było sprawdzić osobiście jak wygodne są fotele w wozie bojowym, jak dostać się na jego dach i jak długi jest… wąż strażacki. Z kolei żołnierze z chełmskiego w WOT-u chętnie prezentowali elementy swojego uzbrojenia i opowiadali o trudach bycia w wojsku.

Natomiast w niedzielę nad zalew zjechali młodzi wokaliści, którzy wzięli udział w pierwszej edycji Wakacyjnego Festiwalu Piosenki „Rozśpiewane Maczuły”. Do konkursu zgłosiło się 16 artystów nie tylko z gminy Leśniowice, ale także z innych miejscowości powiatu chełmskiego. Występ oceniało jury: znane wokalistki Halina Mysakowska, Magda Greber-Czyżewska, Beata Kapeluszna - prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowego oraz Oliwier Olszak, laureat Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Gdynia Open 2022.

W kategorii wykonawcy do 9 lat pierwsze miejsce wyśpiewała Pola Kowalczyk, drugą nagrodę otrzymała Łucja Andrzejewska, a trzecią Janek Głowacki. Wyróżnienia otrzymali: Martyna Dżaman, Kaja Stećko i Filip Dyć.

W kategorii wykonawcy powyżej 9 lat pierwsze miejsce zajęła Julia Krzeszczyk, drugie miejsce wyśpiewała Dominka Chęć, a trzecie Alicja Krzeszczyk. Wyróżnienia otrzymali: Nikola Mazurek, Alicja Krajewska, Martyna Policha, Zuzia Ociepa, Kaja Pająk.

Jury zdecydowało o przyznaniu nagród specjalnych wykonawczyniom, które popisały się niezwykłym talentem, czyli Julii Wolińskiej i Juli Nowackiej.

Na zakończenie festiwalu zaśpiewali dla publiczności jurorzy, którzy zebrali gromkie brawa.

Niestety z powodu niesprzyjającej aury nie odbył się turniej siatkówki plażowej. Wydarzenie planowane jest na niedzielę, 14 sierpnia.

Imprezy nad zalewem Maczuły odbyły się pod patronatem marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Partnerzy: Lubelskie „Smakuj życie” i Centrum Nauki Kopernik.

[polecane]23347771,23345895,23337973,23345247,23347765,23347455,1;POLECAMY:[/polecane]

Jolanta Masiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.