To już ostatnie akordy robót przy budowie ulicy Muzycznej

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Artur Jurkowski

To już ostatnie akordy robót przy budowie ulicy Muzycznej

Artur Jurkowski

Od czwartku ze skrzyżowania Narutowicza - Głęboka nie wjedziemy w ulicę Muzyczną. Prace przy budowie nowego dojazdu do dworca kolejowego są już na finiszu

Dla kierowców będzie to powrót do przeszłości. Chodzi o ruch w rejonie skrzyżowania ulic Narutowicza, Głęboka, Nadbystrzycka, Muzyczna. Od czwartku nie będzie można z niego zjechać bezpośrednio w Muzyczną.

- Tym samym zostanie przywrócona organizacja ruchu, jaka obowiązywała przed 4 listopada 2016 r. - przypomina Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Do Szczerbowskiego przez Ochotniczą

Zmiany w ruchu to rezultat prac przy układaniu asfaltu. Na ulicy Muzycznej układana będzie jego ostatnia (ścieralna) warstwa. Następnie na jezdni zostanie wykonane oznakowanie poziome. Asfalt pojawi się też na ścieżkach rowerowych.

- Charakter prac sprawia, że ul. Muzyczna musi zostać zamknięta dla ruchu na odcinku od skrzyżowania ulic: Narutowicza, Nadbystrzycka, Głęboka aż do mostu. Nie będzie można na niej również parkować - informuje Kieliszek.

Od tego zakazu będą jednak wyjątki. W Muzyczną wjadą pojazdy zmierzające do szkół artystycznych (muzycznej i plastycznej) oraz auta jadące do garaży znajdujących się przy tej ulicy.

- Przy czym dojazd będzie się odbywał przez Ochotniczą oraz Szczerbowskiego - precyzuje Kieliszek.

Przez Ochotniczą i Szczerbowskiego będzie też prowadził dojazd - dla tych, którzy zechcą z niego skorzystać - od Narutowicza do Piłsudskiego.

- Taka organizacja ruchu potrwa przez ok. dwa tygodnie. Później ponownie zostanie otwarta ul. Muzyczna, a ruch na niej będzie się odbywał na dotychczasowych zasadach - dodaje Kieliszek.

Most dostaje kolorów

Budowa ul. Muzycznej ruszyła w październiku 2015 r. Nowa droga ma 757 metrów długości. To arteria o jednej jezdni z czterema pasami ruchu.

Przez najbliższe dwa tygodnie kierowcy stracą możliwość korzystania z części ul. Muzycznej. Na jezdni będzie układany asfalt. To ostatnia faza inwestycji,
Anna Kurkiewicz Przez najbliższe dwa tygodnie kierowcy stracą możliwość korzystania z części ul. Muzycznej. Na jezdni będzie układany asfalt. To ostatnia faza inwestycji, której realizacja pochłonie 41,9 mln zł

Skrajnie prawe pasy będą zarezerwowane dla autobusów. Wzdłuż drogi powstały obustronne chodniki, ścieżki rowerowe, trakcja trolejbusowa.

Wraz z drogą wybudowano też most nad Bystrzycą. Pierwszy w Lublinie wykonany w technologii łukowej. Ma 75 metrów rozpiętości i ponad 90 metrów długości. Radni nadali mu już imię 700-lecia Lublina.

- Trwa malowanie mostu. Przy czym prace są niestety przerywane ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne - przyznaje Kieliszek.

Elementy stalowe mają być w kolorze czerwonym, a betonowe zachowają swoją naturalną szarą barwę.

- Prowadzone są też prace m.in. przy umacnianiu dna rzeki, odtworzeniu ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy, wykonywane są chodniki, które umożliwią wjazd rowerzystom na most. Kończą się prace przy budowie oświetlenia - wylicza Kieliszek.

Inwestycja pochłonie 41,9 mln złotych.

Nowa droga na Euro

Inwestycja ma być zakończona do końca maja. Miasto chce, aby kibice mogli dojechać nową drogą na pierwszy mecz młodzieżowego Euro w piłce nożnej. Mecz inauguracyjny odbędzie się 16 czerwca na Arenie Lublin, zmierzą się w nim reprezentacje Polski i Słowacji.

- Droga będzie gotowa na długo przed Euro - zapewnia Kieliszek. - Organizacja tak dużej imprezy sportowej jak Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będzie się jednak wiązała z koniecznością wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. Szczegóły podamy wkrótce - zapowiada.

Trolejbusy pojadą na dworzec kolejowy

Zakończenie prac przy budowie nowej części ul. Muzycznej - wraz z mostem na Bystrzycy - spowoduje zmiany w przebiegu tras pojazdów komunikacji miejskiej. Chodzi o dwie linie trolejbusowe - 152 oraz 154. - Ich trasa zostanie dostosowana do nowych potrzeb - mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.

Obie linie kursują obecnie przez ul. Narutowicza i skręcają w prawo w al. Piłsudskiego, jadąc następnie obok Targów Lublin. Na tym odcinku trolejbusy korzystają z dwóch przystanków: przy Narutowicza oraz przy Piłsudskiego na wysokości siedziby MPWiK.

Tak będzie jeszcze tylko przez kilka tygodni. Później te trolejbusy przestaną jeździć przez Narutowicza i Piłsudskiego. Ze skrzyżowania Nadbystrzycka, Narutowicza, Głęboka wjadą w Muzyczną.

Następnie przejadą przez nowy most, a dalej przez Stadionową dotrą do dworca PKP. Tam nawrócą i przez Trasę Zieloną, czyli Lubelskiego Lipca ’80, wrócą na pl. Bychawski. - I dalej pojadą po swoich starych trasach - wskazuje Fisz.

Na nowym odcinku tras linii 152 oraz 154 planowane są dwa przystanki.

Zmiany nastąpią w ciągu kilku najbliższych tygodni. - Eksploatacja nowo wybudowanych odcinków trakcji trolejbusowej rozpocznie się niezwłocznie po oddaniu do użytku nowego fragmentu ul. Muzycznej, czyli po stosownych odbiorach wykonawczych - wyjaśnia Fisz.

Artur Jurkowski

Zajmuje się samorządem, głównie funkcjonowaniem lubelskiego ratusza oraz Rady Miasta Lublin. Ponadto inwestycjami m.in. drogowymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.