Toruń wydaje miliony na inwestycje i remonty w oświacie

Czytaj dalej
Justyna Wojciechowska-Narloch

Toruń wydaje miliony na inwestycje i remonty w oświacie

Justyna Wojciechowska-Narloch

34 mln zł z kasy miasta zostaną w tym roku wydane na remonty i rozbudowy szkół i przedszkoli. Inwestycje mają związek z prawem 3-latków do opieki przedszkolnej oraz z reformą systemu edukacji.

Jednym z poważniejszych przedsięwzięć są rozbudowy istniejących już placówek dla najmłodszych dzieci oraz adaptacja poszkolnego budynku na Rubinkowie na potrzeby przedszkola. Wszystko to związane jest z demografią oraz prawem dzieci trzyletnich, które otrzymały od tego roku szkolnego, do edukacji przedszkolnej. Każda gmina ma obowiązek zapewnienia im miejsc w placówkach.

Po pierwsze przedszkola

To Przedszkole Miejskie nr 8 przy ul. Chabrowej, Przedszkole Miejskie nr 15 przy ul. Bażyńskich oraz Przedszkole Miejskie nr 17 przy ul. Gagarina. Dzięki temu miasto zyska 200 dodatkowych miejsc dla maluchów. Zakres prac będzie ogromny – powstaną nowe sale, gabinety specjalistów, aule, szatnie oraz miejsca do ćwiczeń fizycznych, windy i tereny zielone. Tylko rozbudowa „siedemnastki” kosztować będzie miasto 3,3 mln zł.

Nowe przedszkole powstaje też na Rubinkowie, a dokładnie przy ul. Buszczyńskich. Na ten cel wykorzystany został budynek, który wcześniej zajmowała szkoła specjalna. Dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni 1554 metrów kwadratowych jest przebudowywany. Dzięki temu za 3 mln zł powstanie pięciooddziałowe przedszkole z grupą integracyjną.

Planowana jest też budowa 10-oddziałowego przedszkola na zaludniającym się osiedlu JAR. W zeszłym roku urzędnicy ogłosili przetarg na wykonanie projektu nowego przedszkola miejskiego. Placówka zostanie wybudowana przy zbiegu ul. Watzenrodego i Grasera. Ma być przygotowana na przyjęcie 200 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do każdego z oddziałów będzie uczęszczać 25 maluchów.

Firma, która wygra przetarg, może zaprojektować maksymalnie trzykondygnacyjny budynek. Ponadto obiekt musi mieć płaski dach i zapewnić dostęp do zieleni. Tak wynika z planów zagospodarowania przestrzennego przygotowanego dla JAR-u.

Od piwnic po dach

Kończy się właśnie kompleksowa modernizacja zabytkowego gmachu Szkoły Podstawowej nr 27 przy ul. Turystycznej w Kaszczorku. Przez cały poprzedni rok szkolny budynek wyłączony był z użytkowania, a dzieci korzystały z gościnności sąsiedniego III LO na Skarpie. Zakres robót obejmował niemal wszystko: od piwnic aż po dach. We wrześniu przy ul. Turystycznej wystartuje 8-letnia szkoła podstawowa.

- Na same remonty w roku 2017 zaplanowano 5,2 mln zł. Zadania remontowe będą realizowane w 54 obiektach - tłumaczy Maria Marcinkowska z Urzędu Miasta Torunia. - Ze względu na trudności z wyborem wykonawców część zadań będzie realizowana w trakcie roku szkolnego.

Dodatkowo kontynuowane są prace remontowe w starym budynku SP nr 17 na Rudaku wraz z adaptacją budynku gospodarczego na świetlicę. Powstaną warsztaty szkolne i pawilon w ZS Samochodowych. Na Poradnię Psychologiczno–Pedagogiczną adaptowany jest segment ZS Ogólnokształcących nr 2 na Skarpie. Na modernizację basenów szkolnych miasto przeznaczyło 4,65 mln zł. Co ważne, przy ZS nr 26 (szkoła specjalna) przy ul. Fałata zbudowany zostanie basen rehabilitacyjny. Kolejne 3 mln zł pójdzie na budowę boisk i zagospodarowanie terenów wokół szkół.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.