Trenujcie zawsze z głową, a będziecie cali i zdrowi

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Anastazja Bezduszna, (olis)

Trenujcie zawsze z głową, a będziecie cali i zdrowi

Anastazja Bezduszna, (olis)

Przechodzimy na dietę, kupujemy karnet do siłowni i zaczynamy ostry trening. A za rogiem czają się kontuzje. Jakie najczęściej?

Z badań opinii społecznej wynika, że co roku prawie połowa Polaków z nadejściem wiosny postanawia zadbać o formę, żeby nie powiedzieć: wziąć się za siebie. Większość chce schudnąć, rzucić palenie lub zacząć uprawiać sport. Decydując się na aktywność fizyczną najczęściej wybieramy bieganie, jazdę na rowerze lub ćwiczenia siłowe. I chociaż aktywny tryb życia stał się już bardzo popularny, to jednak wciąż zdarza się nam zapominać o odpowiednim przygotowaniu do treningu.

Zapytaj lekarza o sport

Tymczasem rozpoczynając przygodę ze sportem, powinniśmy zacząć od pytania, czy wybraliśmy aktywność odpowiednią dla nas. Niektóre dyscypliny wymagają wyjątkowej sprawności, dlatego przed rozpoczęciem treningów powinniśmy wykonać podstawowe badania profilaktyczne, po prostu sprawdzić stan zdrowia.
- Kto większość życia spędza za biurkiem, kierownicą lub siedząc na kanapie, powinien zwrócić większą uwagę na odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń. Oprócz profilaktycznych badań laboratoryjnych, przed pójściem na siłownię czy przedpierwszym biegiem, dobrze jest udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który kompleksowo oceni naszą wydolności i ewentualne dysfunkcje. Tego rodzaju badania pozwolą nam sprawdzić, jaki sport będzie dla nas najlepszy i najbezpieczniejszy - radzi dr Monika Kaczmarek - Maciejewska, fizjoterapeutka.

Mężczyźni mają więcej problemów natury psychicznej. Czas mówić o nich głośno

Stretching mięśni

Właściwie wybrana aktywność fizyczna to jedno. Drugie to rozgrzewka przed każdym treningiem. Brak rozgrzewki czy też rozgrzewka niewłaściwa może spowodować, że nawet zwyczajny trucht, podniesienie ciężaru czy jazda na rowerze mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.
- Aby temu zapobiec, najważniejszym elementem jest odpowiedni stretching mięśni, który przygotuje układ ruchu, ścięgna oraz więzadła i ograniczy ewentualne kontuzje. Pamiętajmy o rozgrzewce i wybierzmy odpowiedni stopień intensywności treningu. Nie zaczynajmy od najdłuższych dystansów czy najcięższych ciężarów, ale stopniowo podnośmy sobie poprzeczkę, wówczas mięśnie i więzadła nie będą narażone na urazy - tłumaczy dr Monika Kaczmarek - Maciejewska.
Okazuje się, że liczba osób przestawiających się na aktywny tryb życia jest niemal równa liczbie tych, które „dorobiły się” już też kontuzji. Wszystko przez dzisiejszy tryb życia: albo nie mamy czasu na jakąkolwiek aktywność fizyczną, albo idziemy na trening i chcemy skrócić go do minimum, rezygnując z od-powiedniej rozgrzewki przed lub rozciągania po wysiłku. Efekty?

„Modne” urazy

- Wielu pacjentów zgłasza się do nas z urazami stawu barkowego, łokciowego, skręceniami stawów skokowych, uszkodzeniami więzadeł krzyżowych, a także naciągniętymi i zerwanymi mięśniami - mówi dr Kaczmarek - Maciejewska.
Co dalej? Jeśli ból czy obrzęk nie ustępują (nie pomaga np. zimny okład), niezbędna jest wizyta u specjalisty, który zdiagnozuje problem. Zwykle zaleca się zabiegi z dziedziny fizjoterapii i fizykoterapii. Fizjoterapia jest dziedziną szerszą i oznacza wszystkie metody leczenia, które wykorzystują to, jak organizm reaguje na bodźce. Fizykoterapia zaś jest „działem” fizjoterapii, który zajmuje się zwalczaniem bólu poprzez stymulację sygnałami pochodzącymi z natury.

Jak to się leczy

Najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują światło, prąd i ultradźwięki. Powszechnie stosowane w terapiach jest światło czerwone i podczerwone wytwarzane przez laser lub diody LED. Zbiegi pomagają leczyć nerwobóle, bóle mięśni, stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe. Światło działa kojąco na złamania, skręcenia, a także uszkodzenia tkanki łącznej i torebek stawowych (najczęstsze dolegliwości biegających i grających w piłkę).

Fizykoterapia wykorzystuje także prąd o małej i średniej częstotliwości. Zmniejsza on napięcie mięśni oraz likwiduje stany zapalne. Prąd może też działać przeciwzapalnie, odczulająco i bakteriobójczo. Z kolei ultradźwiękami najczęściej leczy się kontuzje kończyn.

Fale ultradźwiękowe wnikają w głąb skóry stymulując pracę komórek i korzystnie wpływając na krążenie krwi w organizmie. Ultradźwięki masują wewnętrzne warstwy skóry i rozbudzają naturalną aktywność kolagenu. Zabiegi pomagają leczyć stany pourazowe związane ze złamaniami, skręceniami, naderwaniami czy zapaleniami.

Anastazja Bezduszna, (olis)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.