Trzecia fala Covid-19 w Czechach. Tymczasem wjazd do Polski - bez przeszkód

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Trzecia fala Covid-19 w Czechach. Tymczasem wjazd do Polski - bez przeszkód

Krzysztof Strauchmann

Wiosną tego roku Straż Graniczna, wojsko i policja pilnowały każdej drogi prowadzącej z Czech do Polski, byle tylko nie przywleczono do nas koronawirusa. Dziś, gdy zagrożenie jest wielokrotnie większe, polskie władze w żaden sposób nie ograniczają wjazdu z Czech do Polski.

Po polskiej stronie pogranicza liczba zachorowań jest stosunkowo niska. W powiecie nyskim w czwartek wynosiła 13 przypadków w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, ale w poprzednich dniach oscylowała wokół 10 zachorowań na 100 tysięcy.

W powiecie prudnickim przez kilka kolejnych dni nie było żadnych nowych zachorowań, a jeśli są, to w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców nie przekraczają 2 – 4. Nieco gorsze wskaźniki ma powiat głubczycki – średnio w okolicach 20 na 100 tysięcy mieszkańców.

Czesi swoje dane statystyczne pokazują nieco inaczej – podają liczbę zachorowań w powiecie łącznie w ciągu 7 ostatnich dni. Jeśli jednak wyciągniemy średnią z ostatniego okresu, to w powiecie jesenickim, koło Nysy – dziennie notowano prawie 40 nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. W powiecie bruntalskim – średnio 55 nowych zachorowań dziennie (cały czas na 100 tys. ludności). W powiecie opawskim – 60.
Proste porównania terenów sąsiadujących ze sobą pokazuje, że w Czechach jest od 3 do 10 razy więcej zachorowań niż po sąsiedzku, w Polsce.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.