Tu będzie fabryka kultury

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Tu będzie fabryka kultury

Marek Białowąs

Powstaje wzorowy ośrodek łączący kulturę z nowymi technologiami

Do zrobienia jest wiele, a czasu mało. Pieniądze z Unii Europejskiej w ramach programu Lubuskie 2020 składają się z dwóch projektów. Za 5 mln zł zostanie całkowicie przebudowana i odnowiona zabytkowa willa przy ul. Sienkiewicza zajmowana przez RCAK. 18 mln zł pochłonie budowa nowych obiektów i rewitalizacja zabytkowego parku.

- RCAK działa na potrzeby województwa lubuskiego - mówi marszałek Elżbieta Polak. - Po tych inwestycjach wartych w sumie 23 mln zł będzie łączył nasze dziedzictwo kulturowe z innowacyjnością i nowymi technologiami.

- To będzie pierwszy taki ośrodek w Zachodniej Polsce - mówi Tomasz Siemiński, dyrektor RCAK. - Podglądaliśmy podobne instytucje w Łodzi i na Śląsku. Tu ma być taki inkubator pomysłów kreatywnych w kulturze, stworzymy dogodne warunki dla nowych propozycji w tej dziedzinie.

RCAK to jeden z 16 lokalnych operatorów ogólnopolskiego programu wspierającego systemową edukację kulturową dzieci i młodzieży. To też kulturalna wizytówka całego regionu, niestety do dziś - wizytówka mocno wyświechtana. Z zewnątrz piękna zabytkowa willa przy ul. Sienkiewicza, w środku jest bardzo zniszczona. Tak jak zdegradowany zabytkowy park. A przecież przez RCAK rocznie przewijają się tysiące mieszkańców woj. lubuskiego.

Remont zabytkowej willi już trwa. Koniec prac przewidziano na sierpień przyszłego roku. W gruntownie odremontowanym obiekcie znajdą się m.in. biura, pracownie artystyczne, sala konferencyjna, klub muzyczny z zapleczem kuchen -
nym, 3 apartamenty dla gości.
- Rewitalizacji doczeka się też zabytkowy park - mówi T. Siemiński. - Odkopiemy fontannę, którą przed laty tu zakopano. Zostanie wyremontowana. Park o powierzchni 1 ha dostanie nowe alejki, elementy architektury ogrodowej. Będzie on oczywiście dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Jednak największe prace szykowane są na obrzeżach parku. Na miejscu obecnych garaży i budynku poligrafii powstanie nowoczesne centrum edukacji kulturalnej, w której znajdzie się m.in. sala wielofunkcyjna dla 150 osób, oraz sala taneczna dla zespołu pieśni i tańca, sale interaktywne. Powstanie też budynek, w którym znajdzie się pracownia druku.

- Na przygotowanie projektów poświęciliśmy 2016 r., po wcześniejszym wygraniu konkursu. Największym wyzwaniem był dla nas projekt budynku z dużymi salami. Obiekt nie mógł zdominować sąsiedniej zabytkowej willi - powiedział Jacek Bałut, architek.

Wszystkie te inwestycje wiążą się z zapowiadaną zmianą profilu działalności RCAK-u. Nowe obiekty oraz nowoczesne wyposażenie placówki mają pozwolić na utworzenie wielu pracowni o skomplikowanych, angielskich nazwach. Będą to np.: media lab (pracownia badawczych i edukacyjnych działań na pograniczu sztuki, designu i technologii wykorzystujące media cyfrowe), folk design ( pracownia ochrony dziedzictwa kulturowego oraz edukacja tańca) , flick design (pracownia przetwarzania obrazu), streaming design (pracownia streamingu służąca tworzeniu działań kulturalnych w sieci), sound design (pracownia doświadczania i przetwarzania dźwięku) czy soc lab (pracownia badań w kulturze służący podnoszeniu umiejętności lubuskich kadr kultury).

- To będzie taka fabryka kultury - powiedziała ,,GL’’ marszałek E. Polak.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.