„Twierdza” Marriott, a w niej Barack Obama pod ochroną Secret Service [wideo]

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Maciej Badowski

„Twierdza” Marriott, a w niej Barack Obama pod ochroną Secret Service [wideo]

Maciej Badowski

Podczas warszawskiego szczytu NATO Barack Obama zatrzyma się w pilnie strzeżonym hotelu Marriott. Marriott gościł już takie sławy jak Michael Jackson, Luciano Pavarotti czy Bill Clinton. Hotel zabezpieczają agenci amerykańskiej Secret Service. Szczegóły ochrony prezydenta USA są tajne.

Pomimo tego, że hotel czasy świetności ma już za sobą, to każdego roku zatrzymują się w nim gwiazdy światowego formatu. Prezydent USA powinien czuć się jak u siebie, ponieważ Marriott to hotel amerykański, a w innych Obama nie sypia. Ponadto to nie pierwsza wizyta Obamy w Polsce, który za każdym razem wybiera właśnie ten hotel.

Twierdza Marriott

Nie ma oficjalnego potwierdzenia, ale podczas pobytu Baracka Obamy, na dachu hotelu rozmieszczeni zostaną snajperzy. Zwykle jest to stały element ochrony prezydenta. Goście oraz pracownicy hotelu przed wejściem do budynku będą w czasie pobytu prezydenta Obamy poddawani szczegółowej kontroli. Wszyscy będą musieli przejść przez specjalne bramki z wykrywaczami metalu, a ich rzeczy osobiste oraz bagaże będą prześwietlane przez specjalne urządzenie.

Hotel zabezpieczany jest przez amerykańskie służby Secret Service, a także przez policję i oficerów Biura Ochrony Rządu. Szczegóły dotyczące ochrony prezydenta USA są tajne. Barack Obama najprawdopodobniej w jednym z pomieszczeń będzie miał rozstawiony specjalny namiot antypodsłuchowy, przez którego ściany nie przedostanie się żaden sygnał elektroniczny. Będzie mógł w nim swobodnie rozmawiać z doradcami na tematy, które nie powinny przeniknąć do niepowołanych osób.

Przedstawiciele sieci Marriott nie udzielali żadnych informacji na temat szczegółów pobytu najważniejszego gościa.

Jednak pomimo wzmożonych środków ostrożności kilka osób miało okazję poćwiczyć na hotelowej siłowni z prezydentem USA. Było to w czerwcu 2014 roku, kiedy wraz z nim w siłowni pojawili się ochroniarze, agenci Secret Service i funkcjonariusze BOR. Co ciekawe jednak, świta prezydenta nie wyprosiła pozostałych klientów siłowni, którzy mieli okazję ćwiczyć ok. 45 min w towarzystwie jednego z najważniejszych dziś polityków na kuli ziemskiej.

Apartament prezydencki - 5 tysięcy zł za noc

Apartament prezydencki warszawskiego Marriotta znajduje się na ostatnim piętrze, czyli na wysokości ok. 140 m. To najbardziej prestiżowy i luksusowy pokój w hotelu. Podczas szczytu NATO apartament ten będzie zajmował właśnie Barack Obama.

Powierzchnia dwóch poziomów apartamentu wynosi łącznie 150 mkw. Na pierwszej kondygnacji jest przestrzenny salon. Znajduje się w nim m.in. fortepian, wygodne fotele, kanapa, barek, biurko, a także łazienka. Przez potężne okna widać panoramę Warszawy. A pozłacane schody prowadzą na górę do dwóch sypialni, w których znajdują się iście królewskie łoża. Co ciekawe, można rozsunąć dzielące je ściany i stworzyć jedno ogromne, przestronne pomieszczenie. Obok nich jest duża łazienka główna z wanną i natryskiem. W apartamencie rozmieszczonych jest kilka telefonów. Między innymi znajdują się w łazience. Wystarczy podnieść słuchawkę i obsługa hotelu jest w stanie spełnić niemal każdą kulinarną i trunkową zachciankę. W cenę apartamentu wliczono także jedzenie: śniadania, lunche, przekąski oraz potrawy zamawiane późną nocą. Nie trzeba dodawać, że w cenie są także liczne inne usługi: sauna, siłownia, basen czy fitness.

Hotel

Do dyspozycji gości przeznaczonych jest 523 pokoi gościnnych. Wśród nich znajduje się 95 luksusowych apartamentów. Na terenie obiektu znajdują się dwie kondygnacje Executive, a także podziemny parking. W hotelu funkcjonuje też kasyno, pasaż handlowy oraz lokale gastronomiczne. Marriott udostępnia 5 barów i restauracji, w tym najwyżej w Polsce położony bar (40. piętro) Panorama Sky Bar. Na powierzchni przekraczającej 2,6 tys. m znajduje się 21 sal konferencyjnych i wystawienniczych.

Hotel rocznie zużywa 7 tys. sztuk żarówek. W ciągu miesiąca jest to 6 tys. sztuk płynu do kąpieli, 5 tys. sztuk szamponów czy 5 tys. rolek papieru toaletowego. A by posprzątać hotel przy 100 proc. obłożeniu potrzeba 39 osób na jednej zmianie.

Lokalizacja

Hotel zlokalizowany jest w centrum Warszawy, w otoczeniu Dworca Centralnego, Pałacu Kultury i Nauki oraz galerii handlowej Złote Tarasy. Od lotniska dzieli go 20 minut jazdy samochodem oraz 15-minutowy spacer od Starego Miasta.

W 2010 r. sieć hotelowa przedłużyła umowę najmu do 2045 r.

Historia

Wznosząc się na wysokość 140 m, o całkowitej powierzchni 114000 mkw. i kubaturze 411000 metrów sześciennych miał być jednym z najważniejszych obiektów zrealizowanych w tzw. Zachodnim Rejonie Centrum Warszawy (ZRCW). Budowa hotelu rozpoczęła się w 1977 roku. Budynek, w którym mieści się hotel, powstał jako jedna z dwóch wież tzw. centrum zachodniego. Drugą jest Oxford Tower, który powszechnie nazywany jest biurowcem Intraco.

Na początku symbol kapitalistycznej Polski miał być siedzibą Linii Lotniczych LOT, ich hotelu oraz terminalu, z którego pasażerowie dojeżdżaliby na Lotnisko Okęcie. Inwestycja przeciągała się coraz dłużej, żeby w 1981 r. stanęła na dobre. Prace wznowiono w 1987 r. W listopadzie 1988 roku do Warszawy przyleciało 80 pracowników budowlanych z Tajlandii. Przy budowie pracowali także Jugosłowianie.

W uroczystości otwarcia hotelu Marriott wzięło udział blisko 2 tys. osób. Wśród nich znalazł się m.in. ambasador USA Jim Davies, prezydent Warszawy Jerzy Bolesławski i wiceprezes amerykańskiej sieci hotelowej Richard E. Marriott.

Zaśpiewał wówczas Andrzej Rosiewicz. To historia, a hotel mimo swych lat wciąż ją pisze i przyjmuje znamienitych gości.


Czego nie wolno w Warszawie od 8-10 lipca

Autor: Maciej Badowski

Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.