Tylko jedna gmina z Kujawsko-Pomorskiego korzysta w pełni z programu "Czyste Powietrze"

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
(wixad)

Tylko jedna gmina z Kujawsko-Pomorskiego korzysta w pełni z programu "Czyste Powietrze"

(wixad)

Gminy z Kujawsko-Pomorskiego nie są zainteresowane pieniędzmi na wymianę pieców i termomodernizację. Inni czerpią z nich pełnymi garściami.

W publikowanym co kwartał rankingu Polskiego Alarmu Smogowego uwzględnianych jest 100 gmin, które w najaktywniej zabiegają o pieniądze w ramach „Czystego Powietrza”.

Dębowa Łąka broni honoru

W ostatnim notowaniu zestawienia znalazła się tylko jedna gmina z Kujawsko-Pomorskiego – Dębowa Łąka (powiat wąbrzeski), choć i ona znalazła się dopiero na 86 miejscu w zestawieniu. W tej gminie wnioski obejmowały 11 na tysiąc budynków jednorodzinnych. Do rekordzistów jednak daleka droga, bo w Rybniku liczba ta wyniosła 291, w Jastrzębiu Zdroju 114, Wodzisławiu Śląskim – 110. Wśród beneficjentów dominowały gminy z województwa pomorskiego, śląskiego i małopolskiego.

Kto może dostać pieniądze

Dofinansowanie można otrzymać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. W praktyce chodzi o piece kaflowe i tzw. kopciuchy. Pieniądze trzeba przeznaczyć na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Dla chętnych przewidziano nawet od 30 tys. do 69 tys. zł.

Program przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Skorzystać mogą z niego również osoby posiadające mieszkania wydzielone budynkach jednorodzinnych (ale tylko z wyodrębnioną księgą wieczystą).
Co istotne, wsparcie można otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Trzeba jednak pamiętać, że rozliczeniu podlegają koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

(wixad)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.