Tylko zwierzę? Aż zwierzę! Kary muszą być surowe

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Tylko zwierzę? Aż zwierzę! Kary muszą być surowe

Małgorzata Pieczyńska

Przywiązują do drzewa i porzucają w lesie, katują, okaleczają, a nawet do nich strzelają. Zwyrodnialców, którzy krzywdzą zwierzęta, nie brakuje.

- Niestety, wiele takich spraw umarza się i w tym tkwi problem, bo sprawcy czują się bezkarni - mówi Daria Pilewska, inspektor Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt (OTOZ) Animals Oddział Kujawsko-Pomorski w Bydgoszczy.

Aż 170 psów i kotów trzymanych w makabrycznych warunkach w hodowli w Dobrczu koło Bydgoszczy, skatowany 4-miesięczny szczeniak w Chełmży, postrzelona kotka na bydgoskim Miedzyniu. To tylko niektóre przykłady bestialskiego traktowania zwierząt, o których było głośno w naszym regionie.

Dlaczego ludzie są tak okrutni wobec zwierząt?

Niestety, przestępstwa przeciwko zwierzętom wciąż nie są traktowane tak poważnie, jak np. te przeciwko mieniu. Wiele spraw umarza się już na etapie postępowania przygotowawczego. Pokutuje myślenie - to przecież tylko zwierzę. A ja powiem - aż zwierzę. Dopóki to się nie zmieni i w prawie karnym zwierzęta będą postrzegane przedmiotowo, a nie podmiotowo, szanse na ograniczenie przypadków znęcania się nad nimi są niewielkie.

Ale jest przecież Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 r. Zapisano w niej ważne słowa „Zwierzę nie jest rzeczą, a człowiek winien mu szacunek, ochronę i opiekę”.

Tak, ale ta ustawa zawiera wiele martwych przepisów. Przykładowo pies nie może być trzymany na łańcuchu krótszym niż 3 metry i dłużej niż 12 godzin. W praktyce - mamy sygnał od sąsiadów, że latami dzieje mu się krzywda. Jedziemy na miejsce, a właściciel przekonuje nas, że przywiązał go zaledwie godzinę temu. Udowodnienie mu winy jest bardzo trudne.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • ile spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami trafiło do prokuratury w 2017 roku
 • jakie kary za znęcanie się nad zwierzętami obowiązują w Anglii
 • jakie są przypadki znecania się nad zwierzętami w naszym regionie
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.