Tysiące rodzin znów musi złożyć wniosek o 500 plus

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julita Januszkiewicz

Tysiące rodzin znów musi złożyć wniosek o 500 plus

Julita Januszkiewicz

Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej - przypomina wojewoda. Wnioski można składać już od 1 sierpnia. To bezcenne wsparcie - chwali białostoczanka Helena Bura. Wychowuje sześcioro dzieci

- Kiedyś trzeba było bardziej oszczędzać - mówi Helena Bura. Chwali wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus”. - Jest nam lżej - przyznaje.

Ma szóstkę dzieci. Troje najstarszych jest pełnoletnich. Program ich nie obejmuje. Rodzina Burów dostaje więc pieniądze na 7-letniego Mateusza, 10-letniego Grzegorza i 16-letnią Olę. W sumie co miesiąc to 1500 zł.

- One idą na bieżące wydatki, ale też na ubrania czy wyprawki szkolne. Bo wcześniej, by posłać dzieci do szkoły, mąż brał pożyczkę w pracy - przypomina pani Helena.

Dlatego już wie, że ponownie złoży wniosek o wypłatę świadczenia. Bo trzeba to robić co roku. Właśnie mija ten termin. Od 1 sierpnia znów każda rodzina musi złożyć dokumenty.

Wczoraj namawiał do tego wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zwołał specjalną konferencję prasową. - Chcę uczulić, że lepiej złożyć wniosek wcześniej. By rodziny mogły nadal korzystać ze świadczeń. By nie było przerwy, bo zawsze lepiej dostać pieniądze na bieżąco - apeluje. - Należy się też liczyć z tym, że ośrodki pomocy społecznej będę miały do rozpatrzenia bardzo dużo wniosków.

Z tego powodu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku przy ulicy Klepackiej będzie czynny dłużej - do godz. 18. I tak przez najbliższe 3 miesiące.

Zresztą urzędnicy przypominają, że wnioski można składać nie tylko osobiście. Jest internetowy portal Emp@tia, wnioskować można też przez swoją bankowość elektroniczną czy poprzez platformę ZUS-u.

W piątek specjalny dodatek o 500+ szukaj w Magazynie

500 plus nie zapewni urodzeń

Ponoć dzięki 500+ rodzi się więcej dzieci.
Prof. Jerzy Kopania, etyk: Danie rodzinom takiego zastrzyku finansowego musi mieć swoje konsekwencje. I to przynajmniej w krótkim okresie jest pozytywne. Owszem, dzięki temu rodziny są bogatsze, bo jeśli ktoś ma trójkę dzieci i co miesiąc dostaje tysiąc złotych więcej, to taka suma w domowym budżecie jest znacząca. To jest bardzo duże wsparcie. Pytanie, czy to działanie będzie miało swoje konsekwencje także w dłuższym okresie. I tutaj pojawiają się wątpliwości. Skuteczna polityka prorodzinna nie może polegać na dawaniu pieniędzy, tylko na tworzeniu takiej przestrzeni, która spowoduje to, co jest naturalnym, instynktownym dążeniem człowieka. To zakładanie rodziny.

500 plus nie spełnia takiej roli?
Wołałbym, by pieniądze wydawane na 500 plus były tak zainwestowane w naszą gospodarkę, by ludzie zarabiali więcej. By wreszcie została uwolniona inicjatywa gospodarcza Polaków, by przestały działać biurokratyczne utrudnienia. A tak z niepokojem patrzę w przyszłość. Bo ktoś kiedyś będzie musiał za 500 plus zapłacić.

Zasady przyznawania 500 zł na dziecko

Nie zmienią się kryteria dochodowe. By otrzymać wsparcie na pierwsze dziecko dochód netto na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

500 plus jest przyznawane na 12 miesięcy - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Wnioski można składać już od 1 sierpnia.
Można to zrobić drogą elektroniczną albo pocztą. Najpopularniejsza forma składania wniosków to bankowość elektroniczna. Osoby, które złożą wnioski o świadczenie 500 plus w sierpniu, otrzymają pieniądze w październiku. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że wypłata świadczenia będzie łącznie za październik i listopad. Nastąpi ona nie później niż do 30 listopada.

Czerwiec 2017 roku w liczbach. 18 886 tyle rodzin w Białymstoku otrzymało 500 plus na dziecko. W powiecie białostockim takich rodzin było 10 509.

W sumie na 500 plus podlaskie gminy wydały 63 991 682 zł. Aż 605 podlaskich rodzin dostało wsparcie na pięcioro i więcej dzieci.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.