USK w Białymstoku. Położne czują się jak pracownicy gorszej kategorii

Czytaj dalej
Agata Sawczenko

USK w Białymstoku. Położne czują się jak pracownicy gorszej kategorii

Agata Sawczenko

Przyjmowanie porodu na kozetce - bo wszystkie miejsca w sali porodowej są zajęte, lokowanie nowo narodzonych dzieci na zupełnie innych oddziałach niż ich mamy... Za to kobiety z ciążą obumarłą leży na sali razem ze szczęśliwymi przyszłymi mamami i słucha tętna ich dzieci. A potem - roni w toalecie. Opowiadają o tym położne.

Kto pracował w szpitalu, ten z cyrku się nie śmieje - położne z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego mówią, że nic tak nie oddaje ich sytuacji, jak właśnie to powiedzenie. Skarżą się na to, jak są traktowane przez dyrekcję. Ale nie tylko o to im chodzi. ..... - mówią.

Dyrektor szpitala Marek Karp przyznaje, że położnych w szpitalu jest za mało: - Zawsze powtarzamy, że chętnie zatrudnimy nowe. Jesteśmy w stanie przyjąć nawet 50 - deklaruje.

A jeśli chodzi o standardy opieki? - Pacjentki nie skarżą się. Co więcej - chcą u nas rodzić - przekonuje.

Jednak ma ostatnio z położnymi kłopot. I to potężny. Już 70 spośród wszystkich 125 jest na zwolnieniach lekarskich. Od poniedziałku nie są już tu przyjmowane rodzące pacjentki. Porody przyjmowane są tylko u tych, które już wcześniej leżały w szpitalu, na przykład na patologii ciąży. Pod znakiem zapytania jest też działalność oddziałów. Jeśli położne przedłużą zwolnienia i jeszcze kilka dodatkowych weźmie L4, to dyrektor będzie zmuszony je zamknąć.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.