W Centrum Onkologii szukają leku na raka

Czytaj dalej
Gabriela Bogaczyk

W Centrum Onkologii szukają leku na raka

Gabriela Bogaczyk

Około stu pacjentów z nowotworami korzysta z nowoczesnych metod leczenia.

- Nasz oddział planuje wziąć udział w nowym badaniu klinicznym dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym. Do badania zakwalifikowano 140 chorych z Polski i 60 ze Stanów Zjednoczonych - informuje prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik hematologii w COZL, który jako członek zarządu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego jest jednym z inicjatorów tego eksperymentalnego badania.

Podkreśla, że chodzi głównie o zmianę podejścia do leczenia pacjentów ze szpiczakiem. - W setnym dniu po przeszczepieniu czyli zanim występują objawy choroby, wdrażamy terapię uzależnioną od poziomu choroby. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli skuteczniej zahamować rozwój choroby i zwiększyć szanse na wydłużenie przeżycia. A to już jest najlepsza wiadomość dla chorych - dodaje profesor.

W Centrum Onkologii szukają leku na raka
Małgorzata Genca - Wiele osób czeka na nowe leki, które pomogą im w walce z chorobą - mówi prof. Krzysztof Giannopoulos.

Około 40 pacjentów z oddziału hematologii korzysta aktualnie z innych nowatorskich terapii. Są to pacjenci z chłoniakami, szpiczakiem i przewlekłą białaczką limfocytową. - Wiążemy z tymi badaniami duże nadzieje, bo wyniki są obiecujące. U pacjentów ze szpiczakiem mamy możliwość podawania nowoczesnych leków o działaniu epigenetycznym. Oznacza to, że możemy odwrócić zmiany w DNA, które zachodzą w czasie choroby nowotworowej - wyjaśnia prof. Giannopoulos.

Natomiast już wkrótce na ginekologii w COZL rusza nowa terapia dla pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy. - Będziemy podawać szczepionkę typu GMO, która ma dać szansę na wydłużenie życia. Zaledwie kilka ośrodków w kraju będzie uczestniczyć w tym badaniu - informuje dr n. med. Elżbieta Kutarska, szefowa I oddziału ginekologii onkologicznej.

W Centrum Onkologii trwa obecnie 28 badań klinicznych. Z nowoczesnych terapii korzysta około stu pacjentów z nowotworami. - Niejednokrotnie to dla nich ostatnia deska ratunku, kiedy wszystkie dostępne leki nie są skuteczne - zaznacza Zbigniew Stopa, dyrektor COZL. I dodaje: - Centrum Onkologii to nie tylko inwestycja budowlana, o której teraz się tak dużo mówi, ale przede wszystkim inwestycja w nowatorskie leczenie pacjentów. Na pewno zacieśnimy współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie - mówi dyrektor Stopa.

Szansa na zahamowanie rozwoju nowotworów

- Wiele osób czeka na nowe leki, które być może pomogą im uporać się z chorobą. Badania kliniczne to dla pacjentów możliwość najnowszego leczenia, ale potrzebne są próby kliniczne pod baczną obserwacją chorego - mówi prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik oddziału hematologii w COZL.

I przypomina, że w 2016 roku, w oddziale hematologii było 1,5 tys. hospitalizacji - Startowaliśmy z 12 łóżkami. Od niedawna, mamy ich już 25, w tym 8 pobytu jednodniowego. I cały czas mamy obłożenie. To dowód na to, że zapotrzebowanie na nowoczesne terapie również będzie wzrastać. Dlatego mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się uzyskać pełne finansowanie z NFZ na działalność oddziału - dodaje szef hematologii.

W sumie już około stu pacjentów korzysta z nowatorskich terapii, które oferuje Centrum Onkologii. - Cały świat poszukuje nowych metod leczenia raka jajników. Do tej pory nie udało nam się opanować tej choroby. Obecnie, dzięki badaniom klinicznym, nasze pacjentki mogą bezpłatnie skorzystać z leku Olaparib przy leczeniu nawrotów raka - informuje dr hab. n. med. Elżbieta Kutarska, kierownik I oddziału onkologii ginekologicznej.

Nowatrorskie terapie stosowane są z powodzeniem od kilkunastu lat wśród pacjentów z oddziału onkologii klinicznej.

- Wiem z doświadczenia, że to ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych. Dowodem może być preparat stosowany w leczeniu raka nerki, który był u nas kilkanaście lat temu w fazie badań klinicznych, a obecnie jest zarejestrowanym lekiem, który można powszechnie stosować - mówi dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny, kierownik onkologii klinicznej w COZL. Obecnie, oddział prowadzi około 10 badań klinicznych z wykorzystaniem nowych tabletek czy szczepionek. - To szansa dla pacjentów np. z rakiem piersi, prostaty, płuc, nerki czy żołądka - dodaje dr n. med. Kukiełka-Budny.

Gabriela Bogaczyk

Zajmuje się ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.