Patryk Drabek

W Polsce brakuje 5,5 tysiąca policjantów. Rozpoczęła się kampania policyjnych związkowców

W Polsce brakuje 5,5 tysiąca policjantów. Rozpoczęła się kampania policyjnych związkowców
Patryk Drabek

5,5 tysiąca policjantów brakuje obecnie w jednostkach w całej Polsce - wynika z informacji policyjnych związkowców. Biorąc pod uwagę, że każdego dnia ulice polskich miast patroluje około 15 tysięcy policjantów prewencji, to ta liczba musi robić wrażenie.

W województwie śląskim udaje się zrealizować limity doboru do służby, ale policyjni związkowcy alarmują, że zauważalny jest spadek liczby kandydatów na jedno miejsce. Jeszcze kilka lat temu było to kilkanaście osób, a teraz ledwie kilka. - Problemem jest także jakość zgłaszających się do doboru - mówi Kazimierz Barbachowski, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w Warszawie.

Dlatego też policyjni związkowcy ruszyli z kampanią, która ma przybliżyć społeczeństwu jak naprawdę wygląda służba funkcjonariuszy. - To nie tylko represja i nakładanie mandatów karnych czy też różnego rodzaju interwencje, ale także służba związana z ratowaniem zdrowia i życia Polaków - wskazuje Kazimierz Barbachowski.

W ramach kampanii w Warszawie jest już widoczny billboard z hasłem „Policjant za narażenie życia w twojej obronie otrzymuje 2400 zł. Za ile naraziłbyś swoje?”. Jeszcze w styczniu billboardy pojawią się także w innych miastach w całym kraju. - Katowice, Poznań, Kraków - wymienia Barbachowski. - Będziemy prowadzić kampanię również w mediach społecznościowych, a w planach jest także kręcenie spotów telewizyjnych. Liczymy również na wsparcie ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cel jest bardzo ważny. Przed policjantami pojawiają się kolejne wyzwania i potrzebują wsparcia - podsumowuje Kazimierz Barbachowski.

Ile zarabiają policjanci?
1939 złotych otrzymuje kursant (1. grupa zaszeregowania), czyli funkcjonariusz, który przebywa na stacjonarnym szkoleniu podstawowym. Po zakończeniu szkolenia kursant zostaje mianowany policjantem w 2. grupie zaszeregowania, a jego zarobki rosną średnio o ponad 890 zł do kwoty 2830 zł. Na stronie Komendy Głównej Policji czytamy: następnie policjant zyskuje więcej doświadczenia i pokonuje kolejne szczeble.

  • Policyjni związkowcy ruszyli z kampanią, która ma przybliżyć społeczeństwu jak naprawdę wygląda służba funkcjonariuszy. - To nie tylko represja i nakładanie mandatów karnych czy też różnego rodzaju interwencje, ale także służba związana z ratowaniem zdrowia i życia Polaków - wskazuje Kazimierz Barbachowski, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w Warszawie.
Pozostało jeszcze 32% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.