W poniedziałek pielęgniarki szpitala w Przemyślu chcą rozpocząć protest głodowy. Podstawowy postulat to podwyżka płac [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

W poniedziałek pielęgniarki szpitala w Przemyślu chcą rozpocząć protest głodowy. Podstawowy postulat to podwyżka płac [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Na poniedziałek pielęgniarki i położne z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu zapowiedziały rozpoczęcie protestu głodowego. Domagają się m.in. podwyżek płac.

Na dzisiaj pielęgniarki i położne z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu zapowiedziały rozpoczęcie protestu głodowego. Domagają się m.in. podwyżek płac.

Personel medyczny jest w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala.

- Nie odchodzimy od łóżek pacjentów. Nasz protest będziemy prowadzić w formie „głoduję - pracuję” - mówi Ewa Rygiel, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położonych Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

O proteście pacjenci wiedzą od pewnego czasu. Na szpitalnych korytarzach wiszą plakaty informujące o akcji protestacyjnej.

- Chcemy, aby pensja zasadnicza wyniosła 6 tys. zł brutto dla starszej pielęgniarki i 5,5 tys. zł brutto dla młodszej. Obecnie wynosi ona od 2,1 tys. zł do 2,4 tys. zł brutto.

- mówi E. Rygiel.

Kolejne postulaty dotyczą utworzenia premii kwartalnej z zasiłków chorobowych, zwiększenia zatrudnienia pielęgniarek oraz zakupu sprzętu do podnoszenia chorych.

Spór jest na etapie mediacji. Protestujące nie zgodziły się na mediatora wyznaczonego przez ministerstwo, poprosiły o wyznaczenie osoby nie związanej z województwem podkarpackim. Spór zbiorowy toczy się równocześnie z kilkoma związkami zawodowymi. Zakładową Organizacją Ogólnopolskiego ZZ Pielęgniarek i Położonych, ZZ Pielęgniarek i Położnych przy Centrum Lecznictwa Ambulatoryjnego i PPOZ, NSZZ Solidarność, ZZ Pracowników Technicznej Obsługi Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego oraz Międzyzakładowym ZZ Pracowników Służby Zdrowia.

Z komunikatu przekazanego przez dyrekcję szpitala wynika, że została podjęta decyzja o zwiększeniu wynagrodzeń dla osób zarabiających nie więcej niż 3300 zł o kwoty wynegocjowane podczas protestu w Wojewódzkim Szpitalu nr 2 w Rzeszowie. To 300 zł w br., 200 zł w przyszłym oraz, po pozytywnym zaopiniowaniu, o 250 zł w 2020 r. Pierwsza podwyżka miałaby obowiązywać od 1 września br.

W innych szpitalach protestujące pielęgniarki korzystały ze zwolnień lekarskich. Czy tak może być również w Przemyślu? Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, jest już plan na taką okoliczność. Oprócz kierowania ponownych zwolnień do kontroli ZUS, wobec lekarzy POZ przedłużających zwolnienia, szpital wystąpi z roszczeniem za 3 lata do tyłu o zwrot kosztów badań diagnostycznych, których wbrew obowiązkowi i przyznanych na to pieniędzy z NFZ nie wykonali przed skierowaniem do szpitala. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mogą być wysłane pisma przedprocesowe do każdego takiego lekarza.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.