W przyszłości chcą otworzyć poradnie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

W przyszłości chcą otworzyć poradnie

Łukasz Koleśnik

Szpital jeszcze nie ruszył, a już mówi się o powstaniu różnych poradni. Jedna z nich, kardiologiczna, miałaby działać w Gubinie.

W Gubinie pojawiła się firma, która chciałaby prowadzić poradnię kardiologiczną przy planowanym oddziale wewnętrznym. Ma on zostać uruchomiony przez Zachodnie Centrum Medyczne. Takie informacje przekazuje nam emerytowany lekarz, Zygfryd Gwizdalski, który kiedyś prowadził lecznicę w Gubinie.

- Jak dla mnie to byłaby wspaniała sprawa. Zwłaszcza w połączeniu z oddziałem wewnętrznym i leczeniem na miejscu. Dzięki temu taki oddział mógłby się rozwijać - opowiada Gwizdalski.

Czy faktycznie jest coś na rzeczy i zewnętrzna firma stara się uruchomić poradnię kardiologiczną?_Zapytaliśmy burmistrza Bartłomieja Bartczaka.

- Nie chcę rozbudzać nadziei wśród mieszkańców zapowiadając, że na sto procent będzie u nas poradnia lub dodatkowe oddziały. Na razie trwają rozmowy. Nowa spółka czeka na to, aby zostać wpisana do rejestru podmiotów medycznych przez wojewodę. Później zobaczmy co dalej. Procedura trwa - mówi burmistrz Bartczak.

Prezes Zachodniego Centrum Medycznego, które będzie prowadzić szpital w Krośnie Odrzańskim i w Gubinie, mówił podczas swoich wystąpień, że spółka chce skupić się na poradniach, aby zatrzymać w powiecie pacjentów.

- To oczywiście przyszłość. Teraz skupiamy się na tym, żeby w Gubinie uruchomić opiekę nocną i świąteczną, a następnie oddział wewnętrzny. Pamiętajmy, że spółka działa dopiero od miesiąca. Tempo jest bardzo szybkie i robimy wszystko, aby jak najszybciej uruchomić szpital - podkreśla prezes spółki ZCM, Wojciech Włodarski.

Jak się jednak okazuje, nie tylko w Gubinie planuje się otworzyć poradnie specjalistyczne. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Gubińskim też ma plany związane z tego typu działalnością. Potwierdza te informacje wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski.

- Przeprowadziliśmy zmiany organizacyjne, aby SP_ZOZ_mógł ubiegać się o prowadzenie tego typu poradni - mówi.

Dodaje, że obecnie gmina czeka na to, aż Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkursy.

- Planujemy otworzyć trzy poradnie specjalistyczne:_urologiczną, diabetologiczną oraz endokrynologiczną - wymienia Z. Barski. Aby jednak one funkcjonowały potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Wójt zapewnia jednak, że taki będzie.

Zakupiono między innymi nowy aparat USG. - Chcemy, żeby ośrodki były lepiej wyposażone. Zwłaszcza, że szpitala jeszcze nie ma. Stąd też staranie się o poradnie - stwierdza Z. Barski.

Wójt uważa, że otwarcie trzech poradni na terenie gminy nie będzie szkodziło planowanemu szpitalowi w Gubinie i Krośnie Odrzańskim.
- Wręcz przeciwnie. Dzięki uruchomieniu tego typu gabinetów na terenie naszej gminy, przyszły szpital będzie mógł liczyć na to, że nasi pacjenci będą tam przekierowywani. Oznacza to, że będziemy się dobrze uzupełniać - stwierdza Barski.
Gmina czeka na uruchomienie konkursów, a spółka ZCM brnie przez długą drogę administracyjną do uruchomienia szpitala. Pierwsze zapowiedzi mówiły o otwarciu lecznicy na początku marca. Zostały niecałe trzy tygodnie do tego czasu i nawet prezes W. Włodarski przyznaje, że jest to mało realne. Zarówno spółka, jak i NFZ zapewniają, że starają się jak najszybciej uruchomić szpital w Gubinie i Krośnie Odrz. Tylko kiedy?

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.