W raju podatkowym nie ma już miejsca

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Artur Jurkowski

W raju podatkowym nie ma już miejsca

Artur Jurkowski

Sprzedano wszystkie działki w lubelskiej podstrefie ekonomicznej Na jej poszerzenie nie ma pieniędzy w projekcie budżetu Lublina na 2017 r.

Firma Gorbi kupiła ostatnią działkę na terenie lubelskiej podstrefy ekonomicznej „Euro-Park” Mielec. Chodzi o parcele przy ul. Spiessa.

- Nie został już nawet jeden metr kwadratowy wolnego terenu do kupienia na terenie podstrefy - przyznał Łukasz Goś, z-ca dyrektora Wydz. Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Lubelska podstrefa ekonomiczna zajmuje obecnie 128 hektarów. Głównie są to tereny położone na Felinie, między al. Witosa a ul. Rataja oraz przy Drodze Męczenników Majdanka. Ale nie tylko. Strefa obejmuje też część terenów po dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych przy ul. Mełgiewskiej oraz grunty przy ul. Wrotkowskiej, gdzie są zakłady Lubella. Do sprzedaży były również oferowane tereny na Felinie. Ale tam zasoby właśnie się wyczerpały.

Prezydent Lublina: Zainteresowanie inwestorów zmieniło się w wyczekiwanie. W 2015 r. do ratusza trafiło 169 zapytań od firm szukających miejsca na nowy zakład, w tym - 125

O konieczności kupienia nowych gruntów ratusz mówił od kilku lat. - Do 2018 r. planujemy rozszerzenie terenu podstrefy do 200 hektarów, a do 2022 r. jej obszar wzrośnie aż do 300 ha - zapowiadał na początku tego roku Mariusz Sagan, dyrektor Wydz. Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Aby rozszerzyć podstrefę, potrzeba pieniędzy. A tych nie ma. W projekcie budżetu Lublina na 2017 rok nie zarezerwowano na ten cel ani grosza. - Będziemy postępować stosownie do potrzeb przedsiębiorców - mówił na ostatniej sesji Rady Miasta Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Co to oznacza? - Nie chcemy zamrażać pieniędzy, kupując hurtowo nieruchomości. Absolutnie jednak nie dojdzie do sytuacji, że jakiś inwestor będzie musiał zrezygnować z Lublina, bo nie będzie dla niego terenów - zapewnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Do podstrefy mają być włączane tereny zlokalizowane na Felinie. - W pierwszym rzędzie mówimy o wykupieniu ok. pięciu hektarów należących do Uniwersytetu Przyrodniczego, które znajdują się niemal w samym środku obecnej podstrefy. Możemy też przejąć kolejnych 70 ha od prywatnych właścicieli - precyzuje Żuk.

Ale nie wszyscy inwestorzy chcą kupować grunty i budować na nich swoje zakłady. Część jest zainteresowana wynajmowaniem powierzchni, a te są dostępne „od ręki” w dwóch centrach logistycznych: MLP przy Plewińskiego oraz Panattoni przy Drodze Męczenników Majdanka.

W zakładach na terenie podstrefy pracuje 2,8 tys. osób.

Strefa łapie lekką zadyszkę

Cega, Parys, FAWAG, Gorbi - te cztery firmy otrzymały w tym roku zezwolenia na działalność na terenie lubelskiej podstrefy ekonomicznej „Euro-Park” Mielec. Ratusz liczy, że kolejne dwie zgody zostaną wydane do końca roku. Ale zastrzega, że nie ma powodów do nadmiernego optymizmu.

- Zainteresowanie inwestorów zmieniło się w wyczekiwanie - przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

- W rozmowach z nami firmy twierdzą, że są zadowolone z tego, co oferuje Lublin, ale jednocześnie wstrzymują się z podejmowaniem ostatecznej decyzji o rozpoczęciu projektów. Czekają, głównie podmioty zagraniczne, na to, co w najbliższym czasie zrobi centralna władza - mówi Łukasz Goś, z-ca dyrektora Wydz. Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

„Zapytanie” to pierwszy krok na drodze szukania lokalizacji dla inwestycji. - Odpowiedź rozstrzyga o opłacalności inwestycji na danym terenie - wyjaśnia Goś.

Lubelski ratusz chwali się jednak, że i tak zainteresowanie lubelską podstrefą jest większe niż innymi obszarami tego typu w Polsce. - Średnia liczba pozwoleń wydawanych dla poszczególnych podstref na terenie kraju to dwa. My w tym roku wydaliśmy już cztery, a kolejne dwie firmy otrzymają je jeszcze przed końcem roku - podkreśla Goś.

Obecnie, pozwolenia na funkcjonowanie w lubelskiej podstrefie ma 48 przedsiębiorstw. Deklarują nakłady rzędu 920 mln zł.

Pierwszym, który uruchomił swoją produkcję, był Aliplast (2009 r.). Dwa miesiące temu zakład otworzył Protektor. Wytwarzane są w nim buty dla osób, które na co dzień pracują w trudnych warunkach. Firma wydała na budowę 20 mln zł. Nowa fabryka zajmuje 7 tys. mkw. Ma umożliwić zwiększenie produkcji do poziomu 600 tys. par rocznie.

Pierwszy etap inwestycji zakończyła już Lubella.

- W niespełna rok powstała hala produkcyjno-magazynowa z szerokim zapleczem socjalnym i pomieszczeniami biurowymi o łącznej powierzchni użytkowej ponad 13 tys. mkw. Kolejnym etapem inwestycji Lubelli jest budowa magazynu wysokiego składowania, wyposażonego w automatyczny system obsługi palet - opisuje Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

Lubella rozbudowuje w ten sposób swoje centrum przy ul. Wrotkowskiej. 12 hektarów, którymi dysponuje tam producent makaronów, zostało włączonych do podstrefy ekonomicznej w ub. roku. Rozpoczynając inwestycję, firma deklarowała wydatki na poziomie 87 mln złotych. Zobowiązała się też do zatrudnienia 35 nowych pracowników oraz utrzymania 360 obecnych miejsc pracy.

W zakładach na terenie podstrefy ekonomicznej jest zatrudnionych 2792 pracowników, z czego 1703 na nowo utworzonych miejscach pracy.

Strefy ekonomiczne będą funkcjonować do 2026 r.

Artur Jurkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.