W wakacje młodzi zarobią sobie na studia [wideo]

Czytaj dalej
Fot. 123rtf
Małgorzata Stempinska

W wakacje młodzi zarobią sobie na studia [wideo]

Małgorzata Stempinska

Ofert pracy wakacyjnej nie brakuje. Wyjaśniamy, jakie składki od umów musi płacić student i uczeń

Najbardziej pracodawcom opłaca się zatrudniać młodych na podstawie umów cywilno-prawnych. Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenie, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tego tytułu.

- Osoby te do ukończenia 26. roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenie ani obowiązkowo, ani dobrowolnie - wyjaśnia Alina Szałkowska, rzecznik ZUS Oddział w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć, że w przypadku umowy zlecenie zastosowanie ma kodeks cywilny. Oznacza to, że warunki świadczenia pracy i wynagrodzenia za wykonaną pracę są określone tylko w umowie. Poza tym w przypadku umów zlecenia nie mają zastosowania przepisy o płacy minimalnej. Zatem pracodawca może wypłacić młodemu człowiekowi wynagrodzenie niższe niż 1850 zł za miesiąc. Tyle w tym roku kalendarzowym wynosi płaca minimalna w Polsce.

Studenci mogą też mogą być zatrudnieni na umowę o dzieło. Podobnie jak umowa zlecenie jest to umowa cywilno-prawna. W przypadku zatrudnienia ucznia lub studenta wyłącznie na umowę o dzieło również nie podlega on ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ani obowiązkowo ani dobrowolnie.


Eksperci o polskich absolwentach: Przedsiębiorczość mają we krwi.
TVN24 Biznes i Świat

Co ważne, ta zasada dotyczy także wolontariatu.Mniej pracodawcom opłacają się studenci powyżej 26. roku życia pracujący na zlecenie. A wszystko dlatego, że oni podlegają obowiązkowo czterem ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Kto się na nie zdecyduje, musi złożyć stosowny wniosek. Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku w tej sprawie, o ile zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenie.

Uczeń lub student zatrudniony na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na takich samych zasadach, jak pozostali pracownicy. Pracownicy podlegają obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, czyli ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz chorobowemu i wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku, z wyłączeniem okresów urlopów bezpłatnych. - Te same zasady odnoszą się także do pracowników młodocianych, tj. osób, które ukończyły 16 lat, ale nie przekroczyły 18 lat, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, na zasadach określonych w kodeksie pracy - podkreśla rzeczniczka bydgoskiego Oddziału ZUS.

Wysokość procentowa składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń wynosi:

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.